5 Adımda İşinizi Büyütmenin Yolları

Küçük işletmelerin nihai hedeflerinden bazıları bir adım daha ileri gitmek ve söz konusu pazarlarında büyümektir. Yurt dışında ya da yurt içinde genişleme hedefleyen firmalar genellikle sadece reklam çalışmalarına ağırlık vermektedir.

Fakat henüz dikkat çekme ve reklam aşamalarına gelmeden önce de atılması gerekilen bazı adımlar vardır.

Gelin hep birlikte işini büyütmek isteyenlerin neler yapabileceklerine göz atalım.

1- Hedefleri Belirleyin

Terminoloji Yönetimi İle Nokta Atışı

Kısa vadeli ya da uzun vadeli planlar kurun ve bu planlar bir hedefe ulaşmanıza yardımcı olsun. Hedef belirlemek o hedefe ulaşmaktan çok dün ile bugün arasındaki farklılıkları görmenizi sağlayacaktır.

Hedeflerinize istediğiniz zaman içerisinde yaklaşamayabilirsiniz. Moraliniz bozulmasın doğru stratejiler ve zamanında gelen hamleler sayesinde tekrar işleri rayına oturtabilirsiniz.

2- Motivasyon Oluşturun

Motivasyon Oluşturun

Hayatın her alanında motivasyonunuz ilham kaynağınız olmalıdır. Sahip olduğunuz motivasyonların çalışanlarınıza aktarmalı ve bir ekip ruhu oluşturmalısınız.

3- Başka Dillerde de Düşünün

Başka Dillerde Düşünün

 

Yurtdışı hedefleri bulunan işletmelerin Türkçe düşünmeyi bırakıp her alanda hedefledikleri pazarın diline adapte olmaları gerekmektedir. Örneğin en yakın pazarlardan biri olan Balkan pazarına girebilmek için Balkan dillerinde (Bulgarca, Sırpça, Makedonca gibi)sloganlara ve reklamlara ihtiyaç vardır.

İşletmenizi yurt dışına adapte etmek için mutlaka uzman tercüme bürolarından yardım alın. İşletmenizin adının farklı bir anlam ifade etmesi bile bütün emeklerinizin suya düşmesi anlamına gelmektedir.

Ya da ürünlerinizin isimleri kötü ün yapmış bir seri katil ismini çağrıştırıyor bile olabilir.

4- Uluslararası Olun

Uluslararasılaştırma Nedir?

Uluslararası piyasaları, pazarları ve gelişmeleri her zaman takip edin. Sektörünüzde nerede hangi alanda açık var hangi ham maddeler nere ucuz düzenli olarak rapor edin.

Aynı zamanda teknolojiyi de yakından takip ederek bazı paketleme, takip sistemleri gibi iş yükünü hafifletip organizasyonu hızlandırabilecek yeni ürünleri kullanın. Hatta teknoloji fuarlarından gelecek hakkında fikirler edinebilirsiniz.

5- Web Sitenizi Tercüme Edin ve Mobil Uygulamalarınızda da En Az Bir Yabancı Dil Olsun

Web Sitenizi ve Uygulamaları Yabancı Dillerde de Sunun

İletişim için asla tek dil düşünmeyin. Yurt dışına açılmak istemeseniz de Türkçe konuşamayan müşterilerinizle ya da ortaklarınızla mutlaka onların dilinde iletişime geçmeye çalışın. Böylelikle iki taraflı güveni sağlayabilirsiniz.

Yurt dışına açılmak istediğiniz ülkenin dilinde web sitesi tercümeleri yaptırabilirsiniz. Hatta sunduğunuz mobil uygulamalar için de en azından İngilizce dil seçeneği sağlayabilirsiniz.

Web sitesi tercüme ve mobil uygulama tercümeleri hakkında daha fazla bilgi için https://www.hedeftercume.com/web-sitesi-tercumesi/ adresini takip edebilirsiniz.

Sonuç;

İşini genişletmek içeride ve yurt dışında büyütmek isteyen firmalar her zaman ikinci bir dile ihtiyaç duymaktadırlar. Tercüme sektörü yalnızda belgeleri ikinci bir dile aktarmaktan ötedir. İşletmenizin bir adım ileriye taşımak için gerekli organizasyonları takip etmenize, uzmanlara ulaşmanıza farklı dilde konuşan hedef kitlenize ya da müşterilerinizle iletişime geçmenize yardımcı olur.