Arapça Tercüme Yapmak Neden Zordur?

Arapça tercüme, artık birçok tercüme bürosunun çalışma alanına dahil olmuştur. Bu dilde birçok farklı konuda hazırlanmış dosyanın çevirisi yapılmaktadır; ancak bizim sizlere bu yazımızda bahsetmek istediğimiz konu Arapça tercüme yapmanın zorluğudur. Evet, Arapça dilini çevirmek diller dillerin tercümesinden biraz daha farklı, biraz daha meşakkatlidir. Bu alanda uzmanlaşmak isteyen bireyin her şeyden önce Arapça’yı her yönüyle öğrenmesi gerekir ki, bu da pek kolay bir şey değildir. Kişilerin ilk önce kaliteli bir dil eğitimi alması ardından tercümanlık üzerinde uzmanlaşması gerekir. Peki, Arapça tercüme yapmanın zorluğu nereden kaynaklanmaktadır?

Arapça, gerek dilbilgisi yapısı gerekse alfabesi yönüyle diğer dillerden çok farklı bir yapıya sahiptir. Her şeyden önce şunu belitmek gerekir: Arapça, kendi içerisinde birçok farklı lehçe barındırır. Bu lehçeler arasındaki ayrım da çok büyük boyutlardadır. Eğer ki Arapça çeviri yapan bir tercüman, bahsettiğimiz bu durumun farkındalığına varmamışsa ve adımlarını bu ölçüde atmıyorsa hataya düşmesi an meselesi olacaktır. Yani dememiz o ki, tercümanların önlerine gelen dosyalarda kullanılan Arapça’nın hangi lehçeye ait olduğunu fark etmesi ve çevirilerini de bu doğrultuda yapması gerekir. Bunun yanı sıra, dilin kelime haznesi oldukça zengin olduğundan dolayı tercümanın çevirilerinde hata yapmaması için yeterli kelime bilgisine sahip olması şarttır. Kaynak ve hedef dil arasındaki uyuşmazlığın sıklıkla görüldüğü Arapça tercüme, ülkemizde hizmeti çok büyük boyutlarda alınmasına rağmen halen bu problemleri aşabilmiş değildir. Çeviriler uzmanlardan alınmadığı takdirde müşteriler büyük bir bozgunla karşılaşmakta, işlerinde büyük aksaklıklar meydana gelmektedir.

Arapça tercüme, kesinlikle bu alanda uzmanlaşılmadığı takdirde yapılmamalıdır. Hizmet almak isteyen kişiler de işlerini riske atmamak adına profesyonellere başvurmalıdır. Unutulmaması gereken bir şey vardır ki o da kaliteli bir tercüme bürosu içerisinde tüm Arapça çevirilerin büyük bir dikkat ve özenle yapılacağıdır.