Ardıl Tercüme Nasıl Yapılır?

Bu yazı dizinimizde sizlere, sözlü tercüme türlerinden biri olan ve büyük uzmanlık isteyen ardıl tercümenin nasıl yapıldığını adım adım anlatacağız.

Biraz önce de dediğimiz gibi ardıl tercüme, sözlü tercüme türlerinden biridir. Yani bu alanda çalışan tercümanlar, bireylerin sözle ifade ettiklerinin çevirisini yapar; dosya çevirileri onların iş alanı kapsamına girmez. Tercümanlık hayatına ardıl tercüme üzerinden devam etmek isteyen bireylerin, dikkat etmesi gereken birçok nokta bulunur. Bunların yanı sıra tercümanın, pratik ve çözüm odaklı düşünmesi, her türlü aksaklığa karşı soğukkanlı kalabilmesi, güçlü bir hafızaya sahip olması da oldukça önemlidir. Şimdi gelin hep birlikte ardıl tercümenin aşamalarını öğrenelim.

  1. Tercüman, konuşmacının hemen yanındaki yerini alır.
  2. Önünde bir kâğıt ve kalem bulunduran tercüman, konuşmanın söylediklerini dikkatle dinler ve bu esnada önünde bulunan kâğıda birtakım notlar alır.
  3. Konuşmacı, sözünü tamamladığı anda devreye giren tercüman, kaynak dilde ifade edilenleri hedef dile aktarır.

Ardıl tercümenin aşamaları, kısaca bu şekilde açıklanabilir. Ancak, bu anlattıklarımız olayın en basite indirgenmiş halidir.

  • Tercüman not alırken birtakım teknikleri kullanmak mecburiyetindedir. Aksi durumda, kendi yazdığından hiçbir şey anlamayacak ve kafası karışacaktır. Bununla birlikte birey not alayım derken, konuşmacının söylediklerini göz ardı etmemelidir. Böyle bir durumda tercüman söylenilenlerin yarısını dinlemiş olacak ve çevirisini yaparken kopukluklar yaşayacaktır.
  • Tüm sözlü çevirilerde olduğu gibi ardıl tercümede de kaynak ve hedef dillerin yapı kurallarının yanı sıra, telaffuz unsuru oldukça önemlidir. Sonuçta çeviri sözle yapılmaktadır ve küçücük bir telaffuz hatası, dinleyicilerin yanlış bilgi almasına neden olabilir.
  • Ardıl tercümede konuşmalar genel olarak kısa tutulur. Ancak, elbette ki bu durumun tersine döndüğü; yani konuşmaların uzatıldığı zamanlar da yok değildir. İşte, bu noktada tercümanın ne yapması gerektiğini iyi öğrenmiş olması gerekir.