Başarılı Bir Tercüman Olabilmek İçin İpuçları

Tercümanlık mesleği mensubu olmak isteyen her birey, bu yolda aynı zamanda başarılı olabilmeyi, sektör içerisinde aranılan bir isim olabilmeyi hedefler. Mesleğe ve sektöre yönelik eğilimin bu denli büyük olduğu bir dönemde, bireylerin tüm bunları istemesi son derece doğal bir durumdur. Bunun için öncelikli şart, bir altyapıya sahip olmaktır. Evet, tercümanlık altyapı gerektiren bir meslektir. Önce iki dilde uzmanlaşmak gerekir. Ardından bu dillerin ait olduğu toplumların kültürünü (gelenek-görenek, inanç, düşünce yapısı) öğrenmek gelir. Görüldüğü gibi bunların hepsi, eğitimle alakalıdır. Kısacası denilebilir ki, başarılı olmak isteyen bir tercüman önce belli bir eğitim almalı ve tercümenin temelini öğrenmelidir. Bunun için üniversitelerin lisans programında yer alan Mütercim-Tercümanlık Bölümü, en mantıklı ve doğru seçimdir. Üniversite eğitiminin ardından ise, başarılı olabilmek için bazı ipuçları vardır. Peki, nedir bunlar?

Başarılı bir tercüman olabilmek için bazı ipuçlarını hiçbir zaman gözden kaçırmamanız gerekir. Bizim bu yazımızda bahsedeceklerimiz, kişisel özelliklerinizin ötesinde, uygulanması tamamen sizin elinizde olan küçük adımlardır. Bu adımları, kısaca şu şekilde açıklamamız mümkündür:

  • Staj yapmayı asla ihmal etmeyin. Okurken veya mezun olduktan sonra hiç fark etmez, bir tercüme bürosunda belli bir süreliğine stajyer olarak çalışın. Emin olun ki, stajyerlik süresi boyunca çeviriye ve sektöre ilişkin çok fazla bilgi edineceksiniz.
  • Yanınızdan sözlük eksik etmeyin. Bir tercümanın en büyük yardımcılarından biri, sözlüktür. Kaynak ve hedef dillere ne kadar hakim olursanız olun onlardan faydalanın. Ancak, bu noktada kullanacağınız geleneksel veya online sözlüklerin güvenirliğinden emin olun.
  • Sürekli okuyun. Üzerinde uzmanlaştığınız ve çalıştığınız dillerin toplumlarına ilişkin, bilgi birikiminizi arttıracak kitaplar okuyun ki; çevirilerinizde kültürler arasındaki aktarımı daha düzgün bir şekilde sağlayın.
  • Teknolojik gelişimleri takip edin. Çünkü teknoloji aracılığıyla hayatımıza giren bilgisayar programları, işlerinizi kolaylaştıracak nitelikte olacaktır.

Yukarıda saymış olduğumuz unsurlar, tüm tercümanlar tarafından uygulanabilecek ipuçlarıdır. Emin olun ki, bu ipuçlarının size geri dönüşümü muhteşem olacaktır.