Tercümanların Tercüme Becerilerini Geliştirmek İçin Yararlanabileceği 6 Yöntem

Sözlü tercümenin bir alanı olan tercümanlık, bu alanda uzmanlık ve deneyim gerektiren bir sektördür. Çoğu tercümanlar ya da tercüman adayları bunun bilincinde olarak hareket ederler. Fakat tercüme sektörü konusunda henüz detaylı bilgiye sahip olmayan aday ya da kişiler için detaylı bilgilendirme yapacağız.

Diğer tüm sektörlerde olduğu gibi, tercüme endüstrisi de kendi içerisinde daha iyi ve daha yetenekli bazı uzmanlara sahiptir. Dolayısıyla rekabet gün geçtikçe zorlaşıyor.

Tercüme konusunda kariyer yapmayı planlıyorsanız, başarılı ve çok talepkar bir uzman olmak için neye ihtiyacınız olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Öyleyse tercümanların kendilerini geliştirmek için yapması gerekenleri ele alalım;

Not Alma Becerileri

Tercümanlık görevi sırasında konuşmacı tarafından verilen konuşmaları takip etmeniz ve bunları en kısa sürede doğru bir şekilde yorumlamanız gerekir. İletilen sözcükleri özetlemek yerine, herhangi bir değişiklik yapmadan her şeyi ayrıntılı olarak iletmeniz gerekir.

Tüm bunlar, tercüman adayları ya da henüz sektörde deneyim kazanamayanlar için heyecan ve paniğe neden olabilir. Bu nedenle tercümede yapmanı gereken, hataları önlemek ve yanlış iletişimden kaçınmak için kendi gösterim sisteminizi oluşturmaktır.

Tam cümleler yerine sayılar, bakış açıları, isimler, şekiller, modal fiiller ve listeler gibi hayati detayların kesin ve kısa notlarını almalısınız. Asıl amacınız konuşmanın tam olarak anlaşılmasını sağlamak olmalıdır.

Tercümanlık sektöründe çalışmak isteyen adaylara 4 ipucu yazımızı da inceleyebilir, not alma yöntemleri ve diğer yöntemler hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Hafıza Geliştirme

Elbette not alarak konuşmacının söylediklerini yazı haline getirmek büyük kolaylık sağlar. Fakat aynı zamanda hafızanıza ve dinleme becerilerinizi de kullanmanız gerekir.

Not alırken bir konuşmacının ne söylediğine odaklanın ve bu sözleri veya ifadeleri de aklınıza alın. Konuşulan kelimelerin anlamlarını derinden anlayın, konuşmada vurgulanan önemli noktalar ve verilmek istenen mesajlara odaklanarak ve sadece numaralandırma, istatistik raporları, ve benzeri hatırlanması zor olan kısımları not almalısınız.

Kelime Dağarcığı Oluşturma

İş, seminer veya konferans tercümesi esnasında konuşulanları hızlı ve pratik bir şekilde hedef dile çevirmek esastır. Çünkü böyle alanlarda zaman kısıtlı ve önemlidir.

Konuşmacının kullandığı bir ya da bir kaç kelimenin anlamını bilmediğiniz ya da kaçırdığınız durumlarda o kelimeyle aynı anlama eş değer kelimeleri bilmek zorundasınızdır. Bu nedenle, hem kaynak hem de hedef dil ile ilgili kelime dağarcığınızı doğru anlamıyla yaratmanız neredeyse zorunludur.

Kaynak dilin tercüme için önemini ele aldığımız yazımıza da göz atabilirsiniz.

Dil ve Kültürünü Sentezlemek

Nitelikli ve profesyonel tercümanlar, tercüme ettikleri tüm dillerin derin kültürel anlayışına sahip olmalıdır. Bunun nedeni, her kültürün birçok farklı alt kültür ve lehçeye sahip olmasıdır.

Standart yerel kültürel normlar ve kelimeler, deyimler veya ifadeler dili ve yapısını etkileyen en önemli kültürel yapı taşlarıdır. Tercümanın dilin kültürüne hakim olması, yerli bir konuşmacının kültürlerarası farklılıklarla uğraşmadan karşılaşmak istediği bir şekilde tamamen iletmesine yardımcı olur.

Semboller ve Kısaltmalara Hakim Olmak

Konuşma ezberleme süresini azaltmanın ve yorumlama kalitesini arttırmanın en iyi yolu, tam sözcükler yerine semboller ve kısaltmalar kullanmaktır. Bunu bütün bir konuşma için yapmak yerine konuşmada çokça geçen bazı uzun ve karmaşık kelimeler için yapabilirsiniz.

Videolar İzlemek

Tercüme etmeniz gereken konular hakkında videolar izlemeli ve konuşmacıların beden dilleri ve dil becerileri gibi en iyi özelliklerini kavramalısınız. Videoları izledikten sonra, en çok neyi sevdiğinizi ve yorumlamanız istendiğinde görevi nasıl yerine getireceğinizi analiz edin.

Ayrıca tercüme oturumlarınızı kısa sürelerde kaydederek çeviri işleminizin doğruluğunu ve gereken iyileştirmeleri kontrol edebilir ve böylece daha tutarlı ve doğru ilerleyebilirsiniz.