Broşür Tercümesinin Günümüzdeki Önemi

“Broşür” adını verdiğimiz küçük kâğıt parçaları, iş hayatının olmazsa olmaz unsurlarından bir tanesidir. Bir işletmenin kendi reklamını yapmada, marka bilinirliliğini arttırmada oldukça etkili olan bu kâğıt parçalarına gerekli değerin verilmesi halinde işletmelerin kazanacağı birçok avantaj vardır. Broşürlerin iş hayatındaki bu önemine paralel olarak, broşür tercümeleri de çeviri sektörü içerisinde belli bir kimliğe bürünmüştür.

Kapının tokmağında, arabanın sileceğinde sıklıkla rastladığımız broşürlere geniş bir çerçeveden baktığımızda aslında ticari hayat içerisinde ne denli önemli bir konumda olduğunu rahatlıkla anlayabiliriz. Örneğin; bir işletme sahibi olduğunuzu düşünün. İşletmeniz ticaret sektörü içerisinde yer alıyor olsun. Sizinle aynı sektörde faaliyet gösteren ve hazırlamış olduğunuz broşürü gören başka bir işletmenin, broşürünüzden etkilenmesi halinde yeni bir iş ortaklığı başlatma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Hal böyleyken, o broşürü farklı dillere tercüme ettirmeniz halinde potansiyel iş ortaklarınızın ve müşterilerinizin de sayısı artacaktır. Peki, bir broşür çevirisi yapacak olan tercümanın bu noktada nelere dikkat etmesi gerekir?

Broşürler, oldukça küçük kâğıt parçaları olduğundan dolayı üzerinde yer alan kelimeler de sınırlı sayıdadır. Bu nedenle doğru kelimelerin seçilerek oluşturulduğu bir broşürün çevirisinde de yine doğru kelimeler kullanılmalıdır. Bu kâğıt parçalarının amacı, az kelimeyle çok etki yaratmak olduğuna göre tercümelerinin de amacı aynı düzlemde yer almalıdır. Tasarım, diğer önemli faktördür. Broşür öyle bir tasarımla oluşturulmalıdır ki, okuyucunun tek bakışta ilgisini çekebilmelidir. Özetle denilebilir ki, broşür çeviri yapmak isteyen tercümanlar; broşürlerin asıl amacını unutmamalıdır. Aynı şekilde bu hizmeti almak isteyen tüzel varlıklarda, sektörde deneyimli, başarılı işlerin altına imza atmış bürolar ile çalışmayı tercih etmelidir. Özellikle reklam yazarlığı konusunda da deneyimli olan bir tercümanla çalışılması halinde, ortaya oldukça başarılı broşür tercümeleri çıkacaktır.