Genel

Çapraz Çeviri Nasıl Yapılır?

Çapraz çeviri yapılabilmesi için gerekli bazı kriterler bulunur. Bu kriterlerin en başında en az iki mütercimin bulunmasıdır. Tek bir mütercim de çapraz çeviri yapabilir fakat bu durum oldukça nadir gözlenir.

Çapraz çeviri yapılabilmesi için iki dilin ana dil seviyesinde bilinmesi şarttır. Bu dillerden biri mevcut anadil olmasının yanı sıra diğeri yabancı bir dil olmalıdır.

Çapraz Çeviri Nedir?

Çapraz çeviri bilinen çevirme işleminin iki mütercim tarafından yapılması durumudur. Örneğin Fransızca diline çevrilmek istenen bir metnin ilk önce Türkçeden İngilizceye çevrilmesi, daha sonra İngilizce olan metnin Fransızcaya çevrilmesi işlemidir.

Çapraz çeviri işini bir mütercim yapabilir. Fakat mütercimin çapraz çeviri yapabilmesi için üç dil bilmesi ve bu dilleri anadili seviyesinde bilmesi gerekir. Böyle bir durum bazı diller için geçerli olsa bile bütün çapraz çeviri işleri için üç dil bilen mütercim bulmak zordur.

Çapraz çeviri, bir metnin iki farklı dile çevrilmesidir demek yanlış olmayacaktır. Arzu edilen dile ulaşılabilmesi adına öncesinde farklı bir dile tercüme edilmesi işlemidir.

Çapraz Çeviride Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çapraz çeviri yaptırmak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken birkaç husus bulunur.

Mevzu bahis olan hususlardan şu şekilde bahsedilebilir;

  • Bu hususlardan ilki çeviriyi yapacak olan mütercimlerin yabancı dili ana dilleri gibi kullanabiliyor olmasıdır. Her dil bilen kişi mütercim olamaz. Mütercimlik yapma ehliyeti bulunan kişilere çapraz çeviri yaptırılması gerekir.
  • Çevirilerin yapılabilmesi amacıyla çevirmenlik büroları bulunur. Bilinen her çevirmenlik bürosunda çapraz çeviri hizmeti verilmiyor olabilir. Bu nedenle çeviri hizmeti almak isteyen kişi ya da kişilerin tercih edecekleri büroları daha önceden araştırmış olmaları gerekir.

Çevirmenlik bürolarında çapraz çeviri hizmeti verilebilmesine karşın, kişinin istediği dil üzerine çapraz çeviri yapılamıyor olabilir. Bu bağlamda hizmet almak isteyen kişi daha önceden hizmet alacağı dile göre çevirmenlik bürosu araştırmalıdır.

Nasıl Çapraz Çeviri Hizmeti Verilir?

Çapraz çeviri hizmeti verebilmek amacıyla, bir mütercimlik bürosuna iş başvurusunda bulunmak gerekir. Büro yetkilileri tarafından incelenen başvuru yeterli görülmesi halinde, başvuruda bulunan kişi mütercim olarak işe başlayabilir.

Mütercimin tek başına çapraz çeviri hizmeti verebilmesi için kendi anadili haricinde en az iki yabancı dili, ana dili gibi bilmesi gerekir. Aksi taktirde tek başına bu hizmeti verme ehliyeti bulunmaz.

Çapraz çeviri hizmeti vermek isteyen kişilerin, çeviri hizmet büroları açarak ilgili kişilere hizmet verme olanakları vardır. Bu bağlamda araştırılması gereken ve uygulanması lazım gelen bazı protokoller bulunabilir.

Çapraz çeviri hizmeti veren, çevirmenlik bürolarına gidilerek hizmet alınabilir. Bu bağlamda kişilerin kaliteli ve işinde profesyonel ekiple çalışan çevirmenlik bürosu bulmaları önemlidir.

Çapraz Çeviri Hizmeti Nasıl Verilir?

Çapraz Çeviri Yapacak Kişilerde Aranan Kriterler Nelerdir?

Her mütercim çeviri yapabilir fakat çapraz çeviri yapamayabilir. Çapraz çeviri yapacak olan mütercimde aranan bazı özellikler vardır.

Bu özellikler şu şekilde sıralanabilir;

  • Çevirmenlik yapacak olan mütercim ana dilinin yanı sıra en az bir yabancı dili, çok iyi seviyede biliyor olması gerekir
  • Çevirisi yapılacak olan dilin yazım ve imla kurallarına hakim olması gerekir
  • Çevirisi yapılacak metnin anlam bütünlüğünü koruyarak kendi duygu ve düşüncelerini çeviriye aktarmamalıdır
  • Mütercimlik yapabilmek için gerekli evraklara sahip olması gerekir
  • Düzenli ve disiplinli bir çalışma stili olması gerekir

Çapraz çeviri yapacak olan mütercimlerde dikkat edilen en büyük konu ise, işleri zamanında teslim edip etmemeleridir. Zamanında iş teslim edemeyen mütercim, müşteri memnuniyetini sağlayamaz. Bu bağlamda mütercimlerin işleri usulüne uygun ve zamanında bitirmeleri gerekir.

Çapraz Çeviri Hizmeti Ücretleri 2023

Çapraz çeviri ücretleri çevirisi yapılacak olan metnin uzunluğuna ve niteliğine göre değişebilir. Örneğin bir senaryo metni çevrilmesi ile bir masal metni çevrilmesi arasında fiyat farkı olacaktır.

Çeviri ücretleri yeminli evraklar gerekliliği söz konusu olduğunda da değişiklik gösterir. Evrak ya da dosyanın işlevselliği göz önünde bulundurularak fiyat belirlenebilir. Yapılacak çapraz çeviri normal bir çeviri yerine örneğin noter tasdikli bir çeviri ise fiyat durumu değişecektir.

Çapraz çeviri işlemini tek bir mütercimin yapabilecek olması ile iki mütercimin yapacak olması arasında da fiyat farkı oluşabilir.

Çapraz çeviri hizmeti günden güne yaygınlaşan ve tercih edilen bir hizmet türü olması bakımından, ücret tarifeleri de her geçen yıl değişiklik gösteriyor. Bu bağlamda en sağlıklı bilgi, ilgili birimlerle iletişime geçilerek elde edilebilir.

Sonuç

Çeviri hizmeti almak isteyen kişilerin bu alanda başarılı ve uzman olan çeviri büroları ile çalışmaları avantajlarına olacaktır. Bu bağlamda hedeftercume.com ziyaretçilerini istedikleri konular hakkında bilgilendirmekle beraber, çeviri hizmeti de sunuyor.

Alanında uzman mütercim kadrosu ile yeminli çeviriler, çapraz çeviriler ya da sadece çevirilerin yapıldığı hedeftercume.com, kişilerin bulundukları her yerde internet ve akıllı cihaz yardımı ile ulaşabilecekleri bir hizmet web sitesidir.

Çevirmenlik hizmeti almak isteyen kişilerin merak ettikleri soruları rahatlıkla sorabilmeleri, fiyat bilgisi edinebilmeleri adına hedeftercume.com internet adresi ziyaret edilebilir.

Sık Sorulan Sorular

Nasıl mütercim olunur?

Mütercim olabilmek için üniversitelerin özellikle bir bölümüne gidilmesine gerek yoktur. İlgili dil fakültelerine kayıt yaptırıldıktan sonra mezuniyet belgesi eşliğinde mütercimlik başvurusunda bulunulabilir.

Mütercim İngilizce bilmeli midir?

Mütercim olabilme adına İngilizce bilmek şart değildir. Birçok dile tercümanlık yapılabilir. Mütercimlik sözlü dil yerine yazılı dil ile ilgili bir alan olması bakımından, çevirmenlik yapmak isteyen kişilerin yazı diline hakim olmaları şarttır. Çevrisi yapılacak yabancı dilin, dil bilgisi kurallarına, atasözlerine, deyimlerine hakim olmak mütercimlik yapabilmek adına oldukça önemlidir. Mütercimliği bir iş olarak yapmak isteyen kişilerin, iş ciddiyetine sahip olarak iş disiplini altında görevlerini yerine getirmeleri beklenir.

Mütercim ne tür çevirilir yapar?

Mütercim hikaye, kitap, şiir, tiyatro, sinema metni gibi sanatsal alanlarda çeviri yapabildikleri gibi, resmi kurum ve kuruluşlarda geçerli olan evrakların ve belgelerin de çevirilerini yapabilirler. Yazılı olan her türlü metnin çevrisinin yapılabildiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Diğer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir