Çeviri Olmasaydı İnsanlığın Başına Gelebilecek 7 Kötü Olay

Tercüme, ‘yabancı dil’ engelinin yarattığı iletişim kopukluğunu gidermeye çalışan insanlık tarihi kadar eski bir aktarım girişimidir. Tercüme sözcüğünün geçmişi ise M.Ö. 2000 yılları Anadolusuna dayandırılmaktadır.

Çeviri insanlık tarihinde oldukça önemli yere sahiptir. Toplulukların iletişim halinde kalarak birbirlerini anlamalarına olanak sağlamıştır. Çeviri hayatımıza girmese muhtemelen insanlığın yaşayabileceği 7 kötü olayı aşağıda sıraladık.

1. Steve Jobs iPhone’u İcat Edemeyecekti

Belki iPhone Steve Jobs tarafından icat edilemeyecek edilse bile Siri’ye derdimizi anlatamayacaktık.

2. Obama’ya Gönderilen Kebabın Tadına Bush Bakamayacaktı

Obama’nın seçimleri kazanması sonucu Adanalı abimizin özel olarak paketleyip Beyaz Saray’a gönderdiği kebap olayını çoğunuz hatırlayacaktır. Çeviri olmasa ne Obama, ne de Bush kebapçı abimizin umrunda olmayacaktı ve bu trajik olayı yaşayamayacak yıllar sonra bile hatırlayıp gülemeyecektik.

3. Vebadan Bütün İnsanlık Ölebilirdi

Sadece Avrupa’da 25 milyondan fazla insanın ölmesine sebep olan hastalık..  Doğal olarak hastalık yayılmaya devam edecek milletler birbirine bu sorunu anlatamadığı için hastalıktan korunamayacak ve çözümler yetersiz kalacaktı.

4. Las Vegas’ta Olan Las Vegas’ta Kalacaktı

Nasıl ki Adana’da olan muhteşem olaylardan dünya basınının haberi yok, bizimde Las Vegas’ta olup bitenden haberimiz olmayacak Las Vegas’ta olan yine Las Vegas’ta kalacaktı.

5. Tekerleği Tekrar Tekrar İcat Etmemiz Gerekebilirdi

Eski çağlarda yaşayan atalarımızdan bize kalan birçok icat ve hayati bilgileri  anlayamayacaktık. Belki de tekerleği tekrar tekrar icat etmemiz gerekecekti. Acaba Amerika’yı kaç kişi keşfedecek, kaç kişi ateşi bulacaktı?

6. Dublajlı Filmleri De Unutun!

Bir çoğumuzun hayranlıkla takip ettiği dizi ve filmleri ne alt yazılı ne de dublajlı olarak izleyemeyecektik. Evet olaya bir de böyle bu açıdan bakınca bizimde Kenan komutan gibi “Olamaazz, Olamaaaz!” diye haykırasımız geldi..

7. Araplar Kıvanç Tatlıtuğ’u Tanımayacaktı

Haliyle Araplar hayranlıkla takip ettikleri Türk dizilerinde ki oyuncuları da takip edemeyecek muhtemelen Kıvanç Tatlıtuğ hastalığına da kapılamayacaktılar.