Çin Pazarına Girerken Yapmanız Gereken 4 Şey

Çin Dünya’nın en kalabalık ülkesi ve pazar payı açısından en geniş ülke. Dünya ihracatının lider ülkesi. Üretimin başkenti. Çin için “en”lerin ülkesi diyebiliriz. Burada ticaret yapmak Çin pazarına girmek, çinli alıcıları hedeflemek 1 milyarın üzerinde insana hitap etmek demektir. Böylesine geniş ve fırsatların olduğu bu pazarda var olabilmenin tabi bir takım zorlukları vardır.

Çinde ticaret yapmanın Çin’i hedeflemenin karşınıza çıkaracağı en büyük zorluk dildir. Çince Dünya’nın en çok konuşualn dili olmasına rağmen en zor dili olarak görülmektedir. Bu açıdan Çinli müşterilere hitap edebilmeniz çin Çince tercümede lider olan firmalar ile çalışmanız gerekmektedir.

Günümüz alışveriş alışkanlıkları hızla değişiyor. Çin’e gitmeden oradaki insanlara ulaşmanıza imkan sağlayan teknolojiler sınırları ortadan kaldırıyor. E-ticaret ile Çin’e ulaşmak bir hayli kolay fakat bu 4 yöntemi uygualamadan Çin’de başarılı olma ihtimaliniz neredeyse sıfır.

1- Hedef Bölgeyi Belirleyin

Çinde yaklaşık 9 tane çok kullanılan lehçe mevcut. Hedeflediğiniz bölgede konuşulan dili ve kültürü bilmeniz gerekmektedir. Bu lehçelerden en çok konuşulanı Mandarin‘dir. Dünya üzerinde 850 Milyondan fazla insan bu lehçeyi konuşuyor.

Bu kadar çok konuşan insan olmasının sebebi devlet politikası ile Mandarin’in tüm Çinlilerin konuştuğu ortak lehçe olarak belirlenmesidir. Yani Çin’de öğrenciler okullarda Mandarin dersleri alıyor ve ilerleyen yıllarda konuşan insan sayısı çok daha fazla artacağı tahmin ediliyor. Mandarin için kısacası basitleştirilmiş Çince denilebilir.

Eğer merkezi hedef alıyor ve tüm Çinlileri hedefliyorsanız Mandarince tercüme size yetecektir. Fakat Shangay civarını hedefliyorsanız “Wu” lehçesi üzerinden ilerlemeniz mantıklı olacaktır.

Çin’de Doğru Bir Dijital Pazarlama İçin Doğru Sosyal Medya Sitelerini Seçmelisiniz.

2- Mobil Uygulamalarda Yerelleştirme Kullanın

Mobil uygulamalar pazarında Çin başı çekmekte. Başka ülkeler için Web siteleri yeterli olabilir fakat Çin için ne yazık ki mobil uygulamalar olmazsa ticaret olmaz diyebiliriz. Bu uygulamalarda kullandığınız dilde hedef kitlenizi kendinize çekebilmelisiniz. Önceden de bahsettiğimiz gibi farklı lehçelerin var olması yüzünden yerelleştirme yapılması neredeyse zorunlu bir hale gelmektedir.

Baidu Çin’de En Çok Kullanılan Arama Motorudur.

3- Çinliler Google Yerine Baidu Kullanıyor

Web sitenizi Google üzerinden optimize etmek Çin pazarı için oldukça yanlış bir Seo çalışması olur. Zira Çinde en çok kullanılan arama motoru Baidu. İnternet kullanıcılarının %70’i Baidu kullanmakta.

Farklı Sosyal Ağlar Kullanıldığını Unutmayın

4- Farklı Sosyal Medya Alışkanları Olduğunu Unutmayın

Çin sosyal medyayı en aktif kullanan internet kullanıcıları ile dolu. Fakat kullanılan sosyal medya platformaları farklılık göstermekte. Çinlilerin en çok kullandıkları sosyal medya platformları genellikle devlet destekli olmaktadır. Örneğin Twitter yerine Sina Weibo, Facebook yerine Renren, Youtube yerine Youku gibi platformlar üzerine reklam çalışmaları yapmanız gerekmektedir.

Sonuç

Çin’e açılmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli husus farklılaşan kültürel özellikle ve dildir. Çince kültürü ve dil üzerine aklınıza takılan tüm sorulan için bize ulaşabilirsiniz.