Çince Tercüme Hizmetlerinin Fiyatı Neden Yüksektir?

Dünyanın küreselleşmesi ile birlikte, tercüme alanında faaliyet gösteren bürolardan çevirisi talep edilen dillerin sayısı da artmıştır. Öyle ki, bürolar şu anda sadece İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca gibi dillerde değil; çeviri oldukça meşakkatli Çince, Japonca, Arapça gibi dillerde de çeviri hizmeti sunmaktadır. Bu diller arasında kimisinin çevirisi daha ucuzken, kimisininki daha pahalıdır. Çince tercüme hizmeti de fiyatı yüksek olan alanlardan biridir. Bu durumun arkasında ise, birçok farklı neden bulunur.

Her zaman söylediğimiz gibi, tercüme bürolarının müşterilerine sunmuş olduğu fiyatlandırma politikalarında değişikliklerin yaşanmasında birçok sebep vardır. Bunlar kısaca; çevirisi yapılacak olan dilin zorluk derecesi, dilin dünya üzerinde ne kadar bölgede etkili olduğu ve alanda hizmet verebilecek nitelikli tercüman sayısıdır. Evet, anlaşılabileceği gibi tercüme edilecek dil ne kadar zorsa, fiyatlar da bir o kadar yüksek olacaktır. Çince tercüme hizmeti fiyatlarının, diğer dillere oranla biraz daha pahalı olmasının da nedeni budur. Çince genel olarak, alfabe ve yapı bakımından birçok dile göre farklı bir niteliğe sahiptir. Öncelikle alfabedeki her karakter resme benzemektedir ve bu karakterlerin her biri, yalnızca bir kelimeyi ifade etmektedir. Yani bu demek olur ki, Çince bir metni okumak veya Çince bir metin yazabilmek için sayıca çok karakterin bilinmesi gerekir. Bunun dışında dile getirilmesi gereken bir diğer şey de, dil bünyesinde birçok lehçenin olduğudur. Tüm bunlar kapsamında rahatlıkla denilebilir ki, Türkçe-Çince veya Çince-Türkçe tercüme yapmak oldukça büyük bir bilgi birikimi ve özveri gerektirir.

Çince çeviri hizmeti fiyatlarının yüksek olmasının nedenlerini yukarıda sizler için açıkladık. Türkiye ve Çin arasındaki yıllardır süregelen gerek ticari, gerekse kültürel alandaki etkileşim göz önünde bulundurulduğunda bizim hizmet almak isteyenlere söyleyebileceğimiz tek şey; kendilerine olması gerekenden düşük fiyat veren bürolara asla ama asla güvenmemeleri gerektiğidir.