Çoklu Dilli E-Posta Pazarlamasında Nasıl Verim Alınır?

E-mail ya da E-posta pazarlaması diğer dijital pazarlama oranlarına göre halen sonuçlara en net şekilde ulaşılmayı sağlayan dijital pazarlama türüdür. Potansiyel müşterilere ulaşırken doğrudan mail yoluyla ulaşmak siteye yapılan yönlendirmelerde daha fazla tıklanma demektir. Peki uluslararası e-mail pazarlaması yönetiminde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Çoklu dilli e-mail pazarlaması çok daha karmaşık fakat çok daha etkili bir dijital pazarlama yöntemidir. E-ticaret sitelerinde kullanıcıların sepetlerinde bıraktıkları ürünleri ya da fiyat araştırdıkları ürünleri satın almalarını sağlamak doğru zamanda ve doğru içerikle atılan maillerle mümkündür.

Gelin şimdi beraber çoklu dilli e-mail pazarlamasından daha fazla verim almak için yapılması gerekenlere göz atalım.

1- Daha Fazla Yerelleştirilmiş İçerik

Eğer geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız onların dilinden konuşmanız gerektiğini unutmayın. İnternet’te gezinen fiyat araştıran potansiyel müşteriler ez kaza sitenize gelmiş olabilir, onlara tekrar kendi dillerinde ulaşmak için profesyonel tercümelerin gücünden yararlanabilirsiniz.

Her ne kadar tercümelerde profesyonel destek alsanız da farklı dillerde konuşan kitleleri etkilemek için daha fazla yerele inmeniz gerekebilir. Yerelleştirilmiş pazarlama içerikleri potansiyel müşterilerin daha fazla ilgisini çekecektir. Hatta kişileştirilmiş çalışmalar ile bir bütün halinde kampanya yürütebilirseniz sonuçların ne kadar etkili olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Yerelleştirmenin 5 Faydası yazısından konu hakkına detaylı bilgiler alabilirsiniz.

2- Hedef Kitlenizin Saat Farkını Dikkate Alın

Dil hizmetlerinin de sınırlarının ötesinde olduğu bazı konular vardır. Her ne kadar kaliteli mesajlarla e-mail pazarlaması yaparsanız yapın potansiyel müşterilere ulaştığınız saati göz önünde bulundurmazsanız sonuçlardan memnun kalamayabilirsiniz.

Çoklu dille e-mail pazarlamasında yapılan hatalardan en çoğu saat farklarını dikkate almamaktır. Hedef kitlenin yastığa başını koyduğu saatte onlara ulaşıp sinirlenmelerine sebep olabilirsiniz ya da gecenin karanlığında onlara ulaşmak istemezsiniz. Bu yüzden zaman yönetimini en iyi şekilde ayarlamanızda fayda var.

3- Kültür Farkını Unutmayın

E-mail pazarlamasında her şey mesajın içeriği ve çeviri kalitesiyle ilgili değildir. Eğer başka dillerde konuşan müşterileri etkilemek istiyorsanız o kültürde önemli olan günler ve kutlamaları unutmayın. Kutlama mesajları alan müşteriler yabancı bir firmadan bu şekilde özel bir mesaj almanın ne kadar önemli olduğunu fark edecektir.

Kültür farklılıklarını seçilen kelimelerde olduğu gibi mesajın tasarımıyla da ortadan kaldırabilirsiniz. Çeşitli kültürel motifler, renkler, görseller seçmek müşterilerin tekrar sitenize gelip alışveriş yapmalarını sağlayabilir. Sonuçta her şey indirim demek değildir.

4- Yaratıcı Çeviriden İlham Alın

Mesaj içeriklerinde pazarlama dilinin kullanılması son derece önemlidir. Fakat her dil kendine has pazarlama mesajları içerir. Bu yüzden yerel tercüman ya da editörlerden oluşan bir ekip kurmakta fayda var. Kurduğunuz bu yerel ekip sizlere diğer dillerin aksine çok daha özgün mesajlara ulaşmanızı sağlayacaktır.

Yaratıcı çevirileri web sitenizin içeriklerinde de kullanabilirsiniz. Web sitesi tercüme sayfasından konu hakkında detaylı bilgi alın.

5- Kitleleri Guruplara Ayırırken Hata Yapma Yapmayın

Çoklu dilli e-posta pazarlamasının zor olan yanlarından biri on binlerce mailden ulaşan listeleri guruplamaktır. Listeleri dillere ve bölgelere göre guruplarken yapılabilecek hatalar farklı dillerdeki mailleri potansiyel müşterilere ulaştırmaktır.

Bu türden hatalar marka adına zarar verdiği gibi yapılan yatırımların da boşa gitmesine sebep olmaktadır.

Bu yazı ilginizi çektiyse Tercüme İle Geniş Kitlelere Ulaşın: Global Markalar İçin Çoklu Dilli SEO yazısına da göz atabilirsiniz.