Çoklu Dilli Web Sitesi Oluştururken Kullanabileceğiniz 4 WordPress Eklentisi

Kurumsal web siteniz sadece Türkçe dilinde mi? Artık çoklu dilli bir web sitesine sahip olmanın vakti geldi. Çoklu dilli web siteleri kurumsla sitenize daha fazla müşterinin gelmesini sağlar. Sitenizi İngilizce diline çevirdiğinizde İnternet kullanıcılarını %25’ine ulaşma imkanınız vardır.

Sadece İngilizce değil İspanyolca, Arapça, Çince gibi dillere yapacağınız çeviriler sayesinde milyonlarca insanın markanızı tanımasını sağlayabilirsiniz. Web Sitenizi Hangi Dillere Tercüme Etmelisiniz? yazısından en avantajlı dilleri öğrenebilir karar verme aşamasında cevaplandırmanız gereken soruları öğrenebilirsiniz.

Web ortamında yer alan 37 milyon site içerik yönetim sistemi olarak WordPress’i tercih ediyor. Kullanımının kolay olması, neredeyse tüm temalar tarafından desteklenmesi ve hızlı olması bu durumun oluşmasında etkilidir. Fakat WordPress’in başka bir avantajı daha var. Çoklu dilli site yönetiminin ve kurulumunun kolay olması.

Bu yazıda çoklu dilli site kurarken size oldukça yardımcı olacak wordpress eklentilerini ele aldık.

Polylang

WordPress’i çoklu dilli bir şekilde kullanmanıza yarayan ve ücretsiz bir eklenti olan Polylang, 400.000’in üzerinde kullanıcıya sahip bir eklentidir. WordPress’te 4.7 puana sahiptir ve güvenilirdir. Polylang sitenize farklı dillerdeki versiyonlarını eklemenize izin verir. Kullanımı da oldukça basittir.

Daha profesyonel nedenlerden bu eklentiyi kullanmak istiyorsanız premium satın alabilirsiniz. Fakat ücretsiz sürüm de sizin için yeterli olacaktır.

Eklediğiniz dillerde sayfaları farklı bir şekilde tasarlamaya imkan veren Polylang, makine çevirisi ile çevirileri gerçekleştirmektedir.

TranslatePress

TranslatePress hem otomatik çeviri hem de profesyonel çevirilerle birlikte çalışmaktadır. Otomatik çeviriler için Google Translate API’sini kullanmaktadır. Eklenti ücretsizdir fakat profesyonel kullanım için ücretli versiyonu da mevcuttur. Ücretli versiyonun fiyatı ise 79€’dur.

Translatepress sitenizi profesyonel bir şekilde tercüme etmek istediğiniz direkt olarak site üzerinde çalışma imkanı sunar. Böylelikle web sitesi yerelleştirme çalışmaları doğrudan hazır tasarım üzerinde gerçekleşmiş olmaktadır.

WPML

2009 yılından beri piyasada olan ve en çok tercih edilen eklenti olan WPML, hem otomatik çeviri hem de profesyonel tercümelere izin vermektedir. Bu eklentinin dezavantajı ise ücretli olmasıdır. 29$’dan 79$’a kadar fiyat aralığında ödeme planı mevcuttur.

Fakat siteniz için çoklu dilli SEO yönetimi hedefliyorsanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Global Markalar İçin Çoklu Dilli SEO yazısından konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

WPML, profesyonel web sitesi yerelleştirme hizmetlerinde işini kolaylaştırır. WordPress metin düzenleyicisini çok kullanışlı bulacaksınız. Bu özellik, çevirilerinizi, kaynak metni ve çevrilmiş metni çalışırken gördüğünüz yan yana bir editör kullanarak yapmanızı sağlar.

Weglot

Bir diğer ücretli wordpress eklentisi olan Weglot, aylık ödeme yapmanız gereken bir eklentidir. Fakat kullanıcı dostu, kullanımı kolay ve oldukça hızlıdır. Sitenizi  birkaç dakika içinde istediğiniz dile tercüme etmek istiyorsanız bu eklenti tam size. Tabi bu makine çevirisi ile bu mümkün olduğundan kaliteyi göz ardı etmeniz gerekiyor.

Fakat sonradan makine çevirisini profesyonel tercümelere dönüştürebilirsiniz.

Bu yazı hakkında olumlu görüşlere mi sahipsiniz? Çoklu Dilli Dijital Pazarlamada Başarısız Olmanızın 4 Sebebi yazı da ilginizi çekecektir.