Dil Karşılaştırması: Danca, İsveççe ve Norveççe

İskandinav ülkelerinden İsveç, Norveç ve Danimarka kültürel bakımdan, coğrafi bakımdan ve dil açısından benzerliklere sahiptir. Bu ülkeler eğitim ve ekonomi bakımından da gelişmiş ülkelerdir. Dil eğitimi son derece ileri düzeydedir. Norveç’te %80, İsveç’te %90, Danimarka’da ise %86 oranında insan ana dillerinin yanı sıra günlük kullanım için yeterli olan İngilizce konuşabilmekte.

Dil eğitiminin bu kadar gelişmiş olmasından anlaşılacağı gibi İskandinav ülkeleri kendi dillerine de önem veriyor. Her ülke kendi dilinin korunması ve geliştirilmesi için devlet tarafından desteklenen kurumlara sahip.

Bu üç ülkenin kültürü ve dilini daha yakından tanıyalım.

İsveççe

Kuzey İskandinav dillerinden olan İsveççe 12 milyon konuşmacıya sahiptir. Latin alfabesi ile yazıya aktarılır. Özellikle 18. yüzyılda Fransızca kelimeler bu dile dahil oldu. Orta Çağda diğer İskandinav dillerinden ayrılmaya başladı.

İsveççe ancak 2009 yılında resmi dil olarak ilan edildi. Bu zamana kadar İsveç’in herhangi bir resmi dili yoktu. Bunun dışında İsveççe Finlandiya’da da resmi dil olarak kabul edilmiştir.

Danca

Danimarka ve Faroe Adalarının resmi dili olan Danca’da da gelişimine Orta Çağ’da başlamış bir İskandinav dilidir. 9 milyon kişi bu dili konuşur. Tıpkı Almanca gibi yeni kelime oluşturmak için birleşik kelimeler kullanılır. Bu yüzden danca kelimeler genellikle uzundur.

Danca için ilginç bilgilerden biri ise sayma sisteminin 20’ye kadar olmasıdır. Yani Danca 60 demek istediğiniz “tresindtyve” yani ” 3 kere 20″ demeniz gerekiyor.

Norveççe

Norveççe 19. yüzyılda diğer İskandinav dillerinden ayrıldı. Çok erken bir tarih olmasından kaynaklı olarak henüz gelişen bir dil diyebiliriz. 5 milyon insan tarafından konuşulur.

Norveççe “Nynorsk” ve “Bokmål” olarak iki farklı yazılı standarda sahip bir dildir. Nynorsk yeni Norveççe anlamına gelir ve nüfusun %90’ı bu standardı kullanır. Bokmål ise eskiden kullanılan bir formdur ve kitap Norveççesi olarak görülür.

Benzerlikler

Norveççe, Danca ve İsveççe birbirleriyle oldukça yakın dillerdir. Aynı dil ailesinden gelirler ve aşağı yukarı aynı tarihte evrimleşmeye başlamışlardır. Benzerlikler dillerin konuşulduğu bölgelere ve lehçeye göre farklılık göstermekte.

Norveççe konuşanlar İsveççe konuşmaların %88’i, Danca konuşanların % 73’ünü anlayabilmektedir. Bunun sebebi Dancanın diğer iki dile biraz daha geç evrilmiş olmasıdır.

İsveççe konuşanlar ise Norvççe konuşmaların %48’ini, Danca konuşmaların ise %69’unu anlayabilmektedir.

Bu üç dilden birini öğrendiğiniz taktirde diğer dilleri kısmen anlayabildiğinizi düşünün. Yani tek dil öğrenmek 3 dil öğrenme anlamına geliyor. Elbette farklı lehçeleri anlamak sorun olacaktır.

Farklılıklar

Birbirlerine yakın olan bu 3 dil arasında elbette ayrıldıkları bazı noktalar var. Örneğin Norverççe ve İsveççe telaffuz açısından birbirlerine daha yakın dillerdir. Danca tona sahip bir dildir. Bu özellikle genellikle Asya dillerinde mevcuttur. Daha lirik bir tonda konuşulur.

Karşılıklı anlaşılabilir bu 3 dil arasında yazılı ve sözlü farklılıklara sahiptir. Örnek verecek olursak Danca ve Norveççe yazılı formlar dikkate alındığında gayet benzer iki dildir. Fakat İsveççe bu anlamda diğer iki dilden ayrılır.

Bu yazı ilginizi çektiyse İsviçre Almancası ve Almanca Arasındaki 3 Fark yazısına göz atabilirsiniz. Aynı zaman bu 3 dil hakkında daha fazla bilgi almak için Kuzey Avrupa Dilleri Tercüme ve Yerelleştirme sayfasından bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.