Doğru tercüme bürosu seçimi nasıl yapılır?

BLog bölümümüzün bu yazısını doğru ve kaliteli bir tercüme bürosu seçiminin nasıl yapılacağı konusu üzerine oluşturmak istiyoruz. Piyasa da tercüme bürosu olarak faaliyet göstermekte olan birçok firma mevcut olmakla birlikte, birçok müşteri zaman zaman bu firmalar ile sorunlar yaşamaktadırlar. Kaliteli tercüme bürosu bulma konusunda sorun yaşayan müşterilerimiz için özel olarak oluşturmuş olduğumuz bu yazımızda, kaliteli hizmet sunan tercüme bürolarını ayırt edebilmeniz için gereken temel bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Hepimizin bildiği gibi tercüme piyasasında kaliteli iş sunan firmaların yanı sıra, bu alanda sorunlu işler çıkaran ve şirketlerin işlerinin aksamasına sebep vermekte olan tercüme bürolarını bulmakta mümkündür. Tercüme piyasasında sunulmakta olan birçok çözümünü ana faktörünün tercüme bürosunun kalitesi ve bu alanda ki tecrübesi olduğunun farkında olan bizler, bu alanda kaliteli tercüme bürosu ayrımını iyi bir şekilde yapabilmeniz için dikkat etmeniz gereken hususları sizlere aktarmak istiyoruz.

Genel itibari ile piyasa da iş yapan tercüme bürolarını sınıflandırmamız gerekirse,

  1. Noter yanında konuşlanmış ve yanlızca noter ve kapıdan müşterilere hizmet sunan tercüme büroları.
  2. Belirli bir alanda uzmanlaşmış ve kazandığı sayılı müşterisine uzmanlık gerektiren tercüme hizmeti sunan tercüme büroları.
  3. Tüm tercümanlarını şirket içinde barındıran, tercüme hizmeti konusunda belirli bir uzmanlık derecesine sahip olan tercüme büroları.

şeklinde kıyaslama yapmamız mümkündür. Bu şekilde çalışmakta olan tercüme büroları hakkında bilgi sahibi olmanız, sizlerin hem avantajına hemde doğru bir tercüme bürosu seçimi yapmanıza olanak sağlayacak faktörleri tetikleyecek olgulardan birkaçıdır.Dİlerseniz üst bölümde bahsetmiş olduğumuz tercüme bürolarını geniş bir çerçeveden analiz etmeye bşlayalım.

Noter yanında konuşlanmış olan tercüme büroları

Noter yanlarında ofis açarak bu alanda hizmet sunmakta olan tercüme büroları, genellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde hizmetlerine devam etmektedirler. Bu tipte hizmet sunan bürolar genel itibari ile ya bir tercüman tarafından açılmıştır ya da tercüme işlemlerini internet üzerinden bulduğu tercümanlara göndererek halletmektedirler. Ticari tabiri ile küçük işletmeler olarak değerlendirilebilecek olan noter yanında faaliyet gösteren tercüme bürolarının katalog, kitap, web sitesi tercümeleri gibi projelerde yer almaları beklenemez.

Genelikle aldıkları belgeler, yeminli tercüman imza ve kaşesi gerektiren belgeler olan bu tipte ki büroların faaliyetleri genel anlamda noterlerin yaptıkları iş kapasitesi ile ölçülmektedir.

Belirli alanda uzmanlaşmış tercüme büroları

Bu tipte hizmet sunan tercüme büroları genellikle tıbbi, hukuki, otomotiv çevirileri gibi birçok özel alanda uzmanlaşmış bürolardır. Genel anlamda bakıldığında toplam müşteri sayıları 10’u geçmemekle birlikte, ajans mantığı ile çalışmakta olan tercüme büroları grubuna girmektedirler. Yaptıkları çeviriler son derece kaliteli olup, uzmanlık alanlarına uyan bir metin gönderdiğinizde maksimum kalitede tercüme hizmeti almanız mümkündür. Bu şekilde çalışmakta olan büroların iş kapasiteleri düşük olup, yanlızca uzmalık alanlarını içeren belge türleri ile çalışmaktadırlar.

Fabrikalar, Hukuk büroları gibi kurumlar bu tipte faaliyet gösteren büroları tercih ederlerken, sektörün geniş bir bölümünü oluşturdukları söylenemez.

Uzmanlık derecesine sahip tercüme büroları

Tercüme sektöründe en büyük pay sahibi olan bu tipte faaliyet gösteren tercüme büroları, bu alanda sunmakta oldukları farklı çözümler ile tercüme sektörünün büyük bir kesimini oluşturmaktadırlar. Bu alanda faaliyet gösteren bürolar teknik, hukuki, yazılı, sözlü olmak üzere neredeyse tüm alanlarda tercüme hizmeti sunmaktadırlar. Bu şekilde çalışan tercüme firmalarının kalite ve cüro bakımından en önemli özelliklerini yüksek kalitede tercüme hizmeti ve yoğun alınan işler olduğunu açıkça söyleyebilmemiz mümkündür. Belirli bir uzmanlık seveyesine sahip olan tercüme büroları genel anlamda faaliyetlerine şirket içinde tam zamanlı olarak çalışmakta olan tercümanlar ile devam ederlerken, bu alanda sunmakta oldukları çözümlerin son derece profesyonel olduğu görülmektedir.

Ofis, teknoloji ve insan kaynakları yatırımları olarak birçok noktada büyük yatırımlar yapan bu firmaların sayısı Türkiye genelinde 10’u geçmemekle birlikte, kurumsallaşma evresini tam anlamı ile tamamlamış olan firmalardır. Tercüme üretim yöntemlerini çeşitli kalite belgeleri ve evrakları ile ispatlamış olan bu tipte tercüme büroları ile çalışmak size ve şirketinize büyük bir güven kazandıracağından emin olabilirsiniz.