E-Posta Pazarlamanızı Tüm Dillere Çevirerek Etkin Sonuç Alın

Dijital pazarlama geleneksel pazarlama yöntemlerini öldürmek üzere. Çünkü hedef kitleye ulaşmanın en etkili yolu olarak değerlendiriliyor. Geleneksel reklam stratejilerine göre daha ucuz ve daha etkili.

Dijital pazarlamanın birçok avantaja sahip olmasından kaynaklı büyümesi çok hızlı gerçekleşmiştir. Ama bu faaliyetin içinde de kendinden daha hızlı büyüyen bir sektör var sosyal medya pazarlama.

Eskiye oranla artık daha az maillerimizi kontrol ettiğimiz doğrudur. Hatta iş yazışmalarında kullanmıyorsak bakmıyoruz bile. Şifrelerimizi bile unutuyoruz bazen. Buna sebep olan şey tam olarak sosyal medya. E- postalarımızı daha az kullanıyoruz ama bir şeyi gözden kaçırmayalım.

Yatırım Getirisi En Fazla Olan E-Posta Pazarlama

Yatırım Getirisi En Fazla Olan E-Posta Pazarlama

Yapılan araştırmalara göre e-posta yoluyla gelen ziyaretçiler Google aramalarından gelen ziyaretçilerden veya sosyal medya reklamlarından gelen ziyaretçilerden 2 kat daha fazla uğradıkları sitelerden alışveriş yapıyor. Potansiyel müşterilere ulaşma anlamında e-posta pazarlama hala lider konumda.

Herkes İngilizce Konuşmuyor Mu?

İngilizce en yaygın dillerden biri. Var olan web sitelerinin %50 den fazlası İngilizce yayın yapmakta. İngilizce reklam yayınlayarak herkese ulaştığınızı düşünmeniz normal fakat Çin ve Hint alt coğrafyasında İngilizce yayın yapan toplam sitelerin oranı %3’ü bile geçmiyor. Bu coğrafyada yaşayan insan sayısı %36’ya tekabül ediyor. Yani bir ürünü satmak için ülkeler kendi dillerini kullanıyor. Dünya’nın geri kalanında da durum bu şekilde.

Kendimizden örnek verelim Türkçe yayın yapmayan kaç tane siteden alışveriş yapıyoruz. İnsanlar o dili konuşabilseler anlayabilseler bile %50 oranında yabancı bir siteden alışveriş yapıyor. Aynı site yerel dili kullandığında bu oran %80’e kadar çıkıyor. Hali hazırda büyük E-ticaret sitelerinin örneğin Amazon ve Ali Express gibi çoklu dil kullanarak dünya üzerindeki tüm kullanıcılara ulaşmaya çalıştıklarını biliyoruz. İngilizce tek başına yetseydi bu zahmete neden girmek istesinler?

Bütün Dillerde E-Posta Pazarlamacılığını Nasıl Yapabilirim?

1- Hedef Kitlenizi Seçin

Tüm dillerde e-posta pazarlamacılığı müşteri kazanma konusunda inanılmaz bir potansiyele sahip olsa da hedef kitlesi iyi belirlenmemişse olumlu sonuç alma ihtimali düşüktür. Ulaşmak istediğiniz hedef kitlenin alanınızda ne kadar talepte bulunduğunu iyi analiz etmelisiniz.

2- İşinizi Şansa Bırakmayın

Google Translate gibi makine çeviri yapan programlarla işlerinizi halledebileceğinizi düşünmeyin. Çünkü bu programların hata yapma payı oldukça yüksek. Kişilere kendi dilinden ulaşıyorum diye düşünüp onlara hatalarla dolu bir çeviri ile ulaşırsanız büyük ihtimalle güvenilmez olduğunuzu düşüneceklerdir. Hedef Tercüme olarak çevirinin hafife alınmaması gereken bir iş olduğunu bildiğimiz için profesyonellerle çalışmaktayız.

3- Dili Etkin Kullanın

İnsanlara en etkili şekilde hitap etme biçimi kendi dilinden konuşmaktır. Pazarlama yaparken yerelleştirme en etkili kelimeleri seçmeniz sağlanır. Çeviri sadece metinlerin yabancı bir dile aktarılmasını sağlar. Fakat yerelleştirme ile kültür faklılıklarını ortadan kaldırabilirsiniz. Örneğin Arjantin’de Arjantin İspanyolcası kullanarak daha fazla dikkat çekebilirsiniz. Mesafeleri ortadan kaldırabilmek yerelleştirme sayesinde mümkündür.

4- Zaman Farklarına Dikkat Edin

Çoklu dil kullanarak e-posta atıyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli konu saat farklarıdır. Ulaştığınız müşterilerinize gecenin üçünde mail atarsanız mesajınızın okunma ihtimali çok düşüktür. O yüzden mail atacağınız insanların yerel saatine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sonuç

E-posta pazarlama en etkili sosyal pazarlama yöntemidir. Fakat sizler attığınız mailleri birçok faklı dilde yayınlayarak geri dönüşümü daha fazla olan bir organizasyon yürütebilirsiniz. Çünkü insanlar yazılanları anlamadıkları maillere pek girmiyor. Hatta dili bilseler bile tıklayıp alışveriş yapma seçeneğine hiç yönelmiyor. E-postalarınızı hedef kitlenizin diline çevirerek güven problemini ortadan kaldırıp geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.