Freelance Olarak Çalışmak İsteyen Tercümanlara Öneriler

Günümüzde tercümanlık mesleğini icra eden birçok kişi, bu alanda freelance olarak çalışma biçimini tercih etmeye devam etmektedir. Bu alanda sunulan çözümler ve freelancer tercümanlık yapmak isteyenler için önerilerden oluşan bu yazımızda, evden tercümanlık yapma konusunda güncel önerilerimiz ve bu alanda dikkat etmeniz gerekenleri sizlere aktarmak istiyoruz.

Evden çalışmak bildiğiniz gibi ilk başlarda kolay görünse de uzun vade de bir ofis ortamında çalışmaya göre son derece zor ve verimliliği düşüren bir unsur olarak gözler önüne gelmektedir. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan freelancer tercümanlık yapanlar için uzaktan çalışmak konusunda dikkat edilmesi gerekenlere kısa bir göz atalım.

  • Öncelikli olarak freelance olarak çalışma biçimininde ayrı bir kurumsallık anlayışı gerektirdiği unutulmamalıdır. Bu noktada www.adınızsoyadınız.com gibi bir alan adı alarak en azından maillerinizi bu alandan koordine etmeniz yararınıza olacaktır. Birlikte iş yapacak olduğunuz firmalara bu alanda ki profesyonelliğinizi hissettirmek açısından bu adım sizi ön plana çıkaracak bir öneridir. prens3456@gmail.com gibi bir mail adresinin kurumsal dünyada kabul göreceğini ve pekte ciddi duracağını söylememiz mümkün değildir.

freelance tercüman

  • Freelance tercümanlık yaparken şirket gibi görünmeniz gerekmez. Ancak kendinizi küçük çaplı bir şirket gibi göstermeye çalışmanız durumda, iletişim bilgilerinizde paylaştığınız ev telefonu numaranızı aile bireylerinden birisinin açması da hiç hoş karşılanmayacaktır.
  • Freelance tercümanlık yaparken yolun başında kendinizi hazırlamanız gereken bir unsur ise, yaptığınız işin gecesi ve gündüzünün olmayacağı gerçeğidir. Ne yazık ki, ülkemizde ki firmalar aciliyeti yüksek olan iş durumlarında gece ve gündüz ayırt etmeksizin iş taleplerinde bulunabilmektedirler. Bu yüzden iş ve özel hayat dengesini sağlamak için mutlak suretle iş için ayrı bir mobil hat kullanmalısınız.

Freelance tercümanlık mesleğini sürdürme ettirme konusunda dikkat edilmesi gerekenleri gelecek yazılarımızda sizlere aktarmaya devam edeceğiz.