Freelance Tercümanlar İçin 5 Sosyal Medya Taktiği

Sosyal medya kullanımını işinize adapte ederek iş bulmayı hiç düşündünüz mü?

Serbest çalışan tercümanlar için düzenli iş alabilmek geçim sağlayabilmeleri açısından oldukça önemlidir. Tercüme bürolarıyla sıkı iletişim halinde olmanın yanı sıra sosyal medyayı kullanarak para kazanmanız mümkün.

Gelin şimdi hangi platformda nasıl stratejiler geliştirerek iş bulabileceğinize göz atalım.

1- LinkedIn Kullanın

Linkedin Kullanın

LinkedIn tüm sektörlerde olduğu gibi tercüme sektöründe de önemli bir yere sahiptir. LinkedIn’de oluşturduğunuz profiliniz sayesinde tercüme bürolarıyla iletişime geçebilir hatta uluslararası firmaların freelance tercüman açıklarından faydalanabilirsiniz.

Linked’ın de dikkatleri üzerinize toplayabilmek için deneyimleriniz hakkında yazılar yazabilir güncel tercüme olaylarını yorumlayabilirsiniz. Aynı zamanda yorumlar bırakarak tartışmalara katılabilirsiniz. Tabi tercüme gruplarına üye olmayı da ihmal etmeyin.

2- Blog Sitesi Açın

Blog Sitesi Açın

Blog siteleri hakkınızda bilgi edinmek isteyenlerin anında size ulaşmalarını sağlar. Blog sitenizde yazdığınız yazılar yeteri kadar başarılıysa tercüme sektörü ile ilgili aramalardan sitenize ziyaretçi çekebilirsiniz.

Tanınan bir freelancer olmanın öncelikli adımlarından biri blog sitesi açmaktır. Fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli husus sitede kendiniz hakkında yeteri kadar bilgiyi sunmaktır. Hatta kendi adınızı taşıyan bir alan adı bile alabilirsiniz.

3- Freelance Sitelerini Aktif Kullanın

Freelancer Siteleri Kullanın

Fiverr ve Upwork gibi freelancer sitelerini mutlaka aktif bir şekilde kullanın. Özellikle upwork tercüme büroları tarafından yaygın bir biçimde kullanılmaktadır.

Fiver ve Upwork gibi sitelerin yanı sıra Translatorscafe ve Proz gibi yabancı tercüme sitelerine de üye olarak yurt dışından gelecek işlere ulaşabilirsiniz.

4- Sosyal Medyanın Her Mecrasında Görünür Olun

Sosyal Medya Uygulama Tercümeleri

Facebook, Twitter, Reddit, Youtube hatta sözlüklerde dahil olmak üzere sosyal medyanın her alınında aktif olun. Tercüme sektörü ile ilgili nerede bir konu konuşuluyorsa mutlaka takip edin. Sesinizi duyurun.

Blog sitenizde yazdığınız yazıları diğer sosyal medya hesaplarından paylaşarak sitenize ziyaretçi çekebilirsiniz. Böylelikle daha fazla tanınır ve aranan aranan isim olursunuz.

Sosyal medyada hesaplarınızda mutlaka tercüme bürolarını takipte kalın. Buralarda yayınlanacak iş ilanlarını takip edin.

5- Güncel Kalın

Farklı Dosya Türlerinde Çalışmanıza Olanak Sağlar

Sosyal medya güncellik gerektirir. Paylaşımlarda yorumlarda her zaman güncel olayları kullanın. Tercüme sektörü hakkındaki gelişmeleri takip edin. Yeni iş kolları hakkında kendinizi geliştirin. Örneğin oyun yerelleştirmesi alanında araştırmalar yapın.

Sonuç Olarak;

Genellikle zaman öldürmek için kullandığımız sosyal medyayı düzenli iş bulabileceğiniz bir alana çevirebilirsiniz. Hangi platformları nasıl kullanarak iş bulma şansınızı artırabileceğinizi aktardık. Bu yazı hoşunuza gittiyse Çevirmenlerin Yaz Tatilinde Okuması Gereken Kitaplar yazısına da göz atabilirsiniz.