Freelance Tercümanlık mı Yoksa Tercüme Bürosuna Bağlı Çalışmak mı?

Tercüme hizmetlerine freelance çalışmanın da bir tercüme bürosuna bağlı olarak çalışmanın da ayrı ayrı avantajları ve dezavantajları vardır. Şimdiki yazı dizinimizde sizlerle, freelance tercümanlık ve tam zamanlı tercümanlık hakkında birkaç küçük bilgi paylaşmak istiyoruz.

Freelance yani serbest zamanlı tercümanlar, adından da anlaşılacağı üzere çalışmalarını hiçbir tercüme bürosuna bağlı olmadan yürütür. Bu bakımından düşünüldüğünde bağımsız çalışmayı seven bireyler için freelance tercümanlığın ideal bir meslek olduğu rahatlıkla söylenebilir. Bu tarz çalışan tercümanlar, çalışmalarını evlerinden veya diledikleri başka bir yerden; diledikleri günlerde ve saatlerde yürütebilirler. Müşterileri portföylerini de tamamen kendileri oluşturur. Bunlar, freelance tercümanlığın avantajı yönleri olarak kabul edilebilir. Ancak, bunun bir de dezavantajları vardır. Serbest zamanlı çalışan tercümanların, sektör içerisinde kendilerini gösterecek gücü bulamaması bahsedilen dezavantajların en büyüğüdür. Öyle ki, bu alanda hizmet veren kuruluşlar, freelance tercümanların önünü kapatmaktadır. Bunun yanı sıra, bir freelance tercüman, tam zamanlı tercümanlara oranla her zaman daha az ölçüde para kazanmaktadır. Söz, tam zamanlı tercümanlara geldiğinde ise şunlar söylenebilir: Bir tercüme bürosuna bağlı olarak, tam zamanlı çalışan tercümanların yaptığı iş freelance çevirmenlerin yaptığıyla aynıdır. Aradaki tek fark bu tercümanların, çalışmalarını belli bir mesai saati içinde, belli günlerde gerçekleştiriyor olmasıdır. Ayrıca tam zamanlı tercümanlar, büroların onlara yönlendirdikleri işler üzerinde çalışır. Bu tarzda çalışan bireylerin, freelance tercümanlara göre maddi yönden daha büyük gelir sağladıkları ise bir kesindir. Sonuçta hizmetlerini resmi bir kuruluş için veren tam zamanlı tercümanlar, buna karşılık daha fazla ücret alacaktır.

Freelance tercümanlık ve tam zamanlı tercümanlık arasında seçim yapmak tamamen sizin kararınıza kalmıştır. Bu seçimi yaparken maddiyatın yanı sıra biraz da kişisel özelliklerinizi gözden geçirmenizde fayda vardır.