Freelance Tercümanlık Nedir?

Freelance çalışma tabiri son yıllarda oldukça popüler. Peki tam olarak nedir bu freelance?  Freelance kelimesinin tam olarak Türkçe tercümesi serbest meslektir. Fakat Türkçe olarak serbest meslek dendiğinde daha çok doktor, mali müşavir, senarist, yönetmen, ressam, yazar, öğretmen artist gibi meslek gurupları gelmektedir. 

İngilizceden dilimize geçen freelance ya da freelancer kelimesi ise daha çok evden çalışma olarak adlandırılabilir. Yani bir ofiste yerleşik çalışmadan evden yapılabilecek iş türleridir. Günümüzde bu işler genellikle online olarak yapılmaktadır. İçerik yazarlığı, tasarımcılık, yazılım uzmanlığı, öğretmenlik, danışmanlık ve tercümanlık online yapılabilen işler arasındadır. 

Diğer meslek guruplarına göre çok daha ön planla olan freelance tercümanlık nasıl yapılır, avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Freelance Tercümanlık Nasıl Yapılır?

Online iş bulma sitelerinde profil oluşturarak ve tercüme bürolarına CV göndererek siz de freelance tercüman olarak çalışabilirsiniz. Fakat elbette özgeçmişinizin düzgün bir şekilde oluşturulması ve hizmet verdiğiniz iki dilde de uzmanlığınızı kanıtlamış olmanız gerekmektedir. 

  • Belirlediğiniz birim fiyatları üzerinden çeşitli teklifleri değerlendirin.
  • Çeşitli yazılımların tercüme süreçlerine katkı sağlayabildiğini unutmayın.
  • Özellikle sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanın.

Yardımcı olabilecek bazı içerikler;

Freelance Tercümanlar İçin 5 Sosyal Medya Taktiği

İyi Bir Tercümanda Bulunması Gereken 7 Teknik Beceri

Her Tercümanın Bilmesi Gereken 4 CAT Aracı

Freelance Olarak Çalışmak İsteyen Tercümanlara Öneriler

Freelance Tercümanlık Yapmanın Avantajları

Bu tür tercümanlığın avantajlarını ilk olarak tercümanlar açısından inceleyelim. Biraz önce de söylediğimiz gibi freelance tercümanlar, ofis ortamında değil; evlerinde çalışırlar. Özellikle yalnız çalışmayı daha çok seven bireyler için, bahsedilen bu durum oldukça büyük bir avantajdır. Kişi, çalışma saatlerini ve günlerini de kendi isteğine göre düzenleyebilir.

Çalışma saatlerinin yanı sıra çalışacağınız yeri de siz belirlersiniz. Dilerseniz bir tatil beldesinde de işlerinizi yürütebilirsiniz. Freelance çalışmanın bir diğer avantajı da uluslararası bazı işlerde de çalışabiliyor olmanızdır. Yeteri kadar bilgi birikiminiz varsa online olarak bazı işler alabilirsiniz. Bu sayede dolar ya da euro bazlı ücretler kazanabilirsiniz. 

Bu mesleği ek işi olarak da yapabilirsiniz. Düzenli işinizden arta kalan zamanlarda ekstra çalışma saatleriyle dolgun bir maaşa sahip olabilirsiniz. 

Freelance Tercümanlık Yapmanın Dezavantajları

Avantajlar kulağa oldukça güzel geliyor. Fakat tercümanlık mesleğini freelance yaparken bazı dezavantajların olduğunu da unutmayın. Dezavantajların ilki sağlık sigortası gibi imkanlardan faydalanamayacak olmanızdır. Diğer bir dezavantaj ise aylık düzenli bir gelirden mahkum olmanız. Yalnızca çalıştığınız kadar kazanırsınız. Yani sürekliliği sağlamak için bir iş biterken diğer teklifleri değerlendirmelisiniz. 

Eğer zaman yönetiminde iyi değilseniz freelance çalışmak size göre değil. Çünkü teslim tarihinde gecikme yaşandığı zaman insanlar tekrar sizinle çalışmak istemeyecektir. 

Kariyerinizi etkileyebilecek bir diğer dezavantaj ise kurumsal şirketlerin ve uluslararası şirketlerin freelance tercümanlarla çalışmak istememesidir. Bu durum referans olarak ekleyebileceğiniz şirket sayılarını ve deneyim ihtiyacını olumsuz olarak etkilemektedir.