Anlaşılması Oldukça Kolay Bir Dil Gagavuzca

İlk defa 11. Yüzyılda Balkanlara göç ettikleri tahmin edilen Gagavuz (Gök-Oğuz) Türklerinin büyük çoğunluğu Moldova’da yaşamaktadır. Hatta Moldovanın güneyinde Gagavuzya adında bir de özer bir devlete sahiptirler. Bu bölgedeki nüfuslarının 167.000 dünya genelindeyse 300.000 olduğu tahmin edilmektedir. 

Her ne kadar Türkiye’den uzakta olsalar da kendi dillerini bir şekilde korumayı başarmışlardır. Üstelik büyük bir oranda. Tabi yıllardır Moldova’da yaşamalarının bir sonucu olarak Moldovaca (Rumence) birçok kelime de dillerine girmiştir. 

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada popüler hale gelen bir reklamın ortak dil paydasında buluşan toplumları nasıl etkisi altına aldığına şahit olduk. Dolayısıyla hem pazarlama hem de dil hizmetleri açısından bu reklamın önemini vurgulamak içi bir yazı hazırladık tabi öncelikle reklamı izlemediyseniz aşağıdan izleyebilirsiniz.

Profesyonel Dil Hizmetleri Açısından Reklamın Analizi

Reklamda konuşulan %99’unu Türkçe konuşan bir insan anlayabiliyor. Reklam aynı zamanda Gagavuz Türkleri hakkında aydınlatıcı bilgilere sahip. Moldova sınırları içinde yer alan özerk bir bölgeyi hedef alınmış ve dolayısıyla tüm oyuncularda bu dilde konuşuyor. Haliyle hedef kitle açısından son derece anlaşılır. 

Reklamda yer alan bir diğer özellik ise Moldovaca altyazılar. Her ne kadar bu dili bilen hedef kitleye yerelleştirilmiş bir çalışma yapılsa da Gagavuz olup bu dile hakim olmayan kitleler de düşünülmüş. Hatta altyazının eklenmesi sayesinde tüm Moldova Romanya’da da anlaşılabilirlik sağlanmış. 

Yerelleştirilmiş Televizyon Reklamlarına Güzel Bir Örnek

Reklamcılık sektöründe hedef kitlenin dilinden konuşmak hatta yerel oyunların bu reklamlarda yer alması kitleleri etkileyebilme ve nihai amaca ulaşabilme açısından son derece önemlidir. Bu reklam tahmin edilenden çok daha fazla bir amaca hizmet etti. 

Bu dil hakkında bilgi sahibi olmayan ama dili anlayabilen insanlar sosyal medya üzerinden videoyu milyonlarca kez izledi. Dolayısıyla pazarlama sektöründe yerel dil kullanımının ne gibi sonuçlara yol açabileceğini en iyi şekilde deneyimlemiş olduk. 

Sonuç Olarak

Geleneksel ya da dijital pazarlamada milyonlarca insana ulaşabilecek çalışmalar yürütebilmek dil hizmetleri ile mümkündür. Bir pazarlama kampanyasında ne kadar yerel unsur varsa o kadar hedef kitleyle yakınlaşma sağlanabilir. Bu konuda ele aldığımız Dijital Pazarlamada Tercümenin Önemi yazısına da göz atabilirsiniz.