4 Madde ile İngilizce Öğrenmenin Bireysel ve Sosyal Avantajları

Yeni bir dil öğrenmek, özellikle bu dil İngilizce ise, size çok geniş fırsatlar açan ve dünyanın her yerinden fırsatlar sunan mükemmel bir fikirdir ve bilim ve teknolojinin desteğiyle hayatın her alanında avantaj sağlar.

Bugün 1,5 milyar insan İngilizce konuşuyor. Sadece dili öğrenerek ulaşabileceğiniz ülke sayısı bu rakama oranla oldukça yüksektir. Evrensel, yani dünya dili kabul edilen İngilizceyi öğrenmekten elde edebileceğiniz bu avantajlardan 4 madde ile bahsedeceğiz.

Güven Gelişimi ve Kişisel Farkındalık Sağlar

Başka bir dil öğrenmenin bireysel becerileri değiştirdiğine ve en önemlisi geliştirdiğine hiç şüphe yok elbette. Dilde yeni şeyler öğrenirken kendinize daha fazla güven ve kişisel farkındalık kazandırdığınızı göreceksiniz.

Bunlardan bazıları, kullanmaktan zevk aldığınız değerli yeni bir beceriyi öğrenmekten kaynaklanıyor olabilir, ancak dil eğitimi de büyük ölçüde sosyal etkileşime dayanmaktadır.

Bu sadece sosyal güveninizi arttırmakla kalmaz, aynı zamanda kendiniz ve kim olduğunuz hakkındaki farkındalığınızı da geliştirir. Çünkü sık sık kendinizle ve yaşamınızla ilgili konuları tartışırsınız.

Hafızayı ve Beyni Canlı Tutar

Herhangi bir öğrenme eylemi beyni sürekli olarak aktif tutar. İnsan beyni yeni şeyler öğrenirken zihin algılarını bütünüyle açar. Aynı zamanda hafızayı geliştirerek sizi daha bilinçli bir düşünür yapar.

İngilizce gibi, hayatın her alanında karşınıza çıkabilecek bir dil ile yeni kelimeler veya yapılar öğrenilerek yapılan beyin egzersizi, hafızayı güçlendiren ve yaratıcılığı artıran bir alıştırma olarak fayda sağlar.

Aynı zamanda beynin bir başka fonksiyonu olan çoklu görev becerilerini geliştirir.  İki dilli insanlar, iki dilde konuşma, yazma ve yapı sistemleri arasında geçiş yapma becerisini kendi dilleri ve hedef dilde geliştirir.

Farklı yapılar arasında geçiş yapmak onları çoklu görevde iyi yapar. Örneğin İspanyolcadan İngilizce tercüme yaparken iki dil geçişi sağlayabilmek aslında iki dil bilmenin sağladığı büyük kazanımdır.

İş İstihdam Potansiyelini Artırır

Dünyanın global bir dili olmayabilir, ancak İngilizce dünya genelinde sayısız iletişim biçimi için varsayılan seçenektir. Bu nedenle İngilizce öğrenmenin yararlarından biri işe alım potansiyelinizi önemli ölçüde arttırmasıdır.

Sadece özgeçmişinizde çekici bir referans oluştururken, işe alım potansiyelini arttırdığı da istatistiksel olarak kanıtlanmıştır. Çünkü İngilizcenin iş dünyası üzerindeki etkisi uzun zamandır hissedilir. Özgeçmiş-cv tercümesi için çeviri desteği sayfasına linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İnternet, bilim ve iş dünyasında kullanılan bütün terimler İngilizcedir. Özellikle dünyayı bambaşka bir döneme sürükleyen teknolojinin kullanım dili neredeyse bu dildir.  İnternet, İngilizce konuşanlar için her zaman bir avantaja sahipti. Bu yüzden İngilizce öğrenmenin bir yararı, bugün web, –web sitesi tercümesi- üzerinde mevcut olan içeriğin% 55’ine erişmektir.

Seyahatlerde Kolaylık Sağlar

İngilizceyi  yalnızca ABD, İngiltere ve Kanada gibi ülkelerde kullanabileceğini düşünenler burada mı? Bunun aslında öyle olmadığı ve aslında dünyada 50’den fazla İngilizce konuşan ülkelerde de kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Dünya diye ifade ettik fakat birçok şehirde, özellikle Avrupa’da, İngilizce, göçmenlerin ve turistlerin topluluğun önemli bir bölümünü oluşturduğu resmi olmayan ikinci bir dildir. Ülkenin 1.3 milyar kişisinin birkaç milyonunun dili konuştuğu Çin gibi yerlerde bile, İngilizce konuşanlar ile kendi şehirlerinde tanışma imkanı bulabilirsiniz.

Aynı zamanda yurt dışında otel rezervasyonu, kiralama gibi işlemleri yaparken ortak iletişim dili olan İngilizceyi kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu noktada iletişim için oldukça gerekli olacaktır.