İnternette En Çok Kullanılan 10 Dil

İnternet’in gücünü kullanarak geniş kitlelere hitap etmeye ne dersiniz? Web sitenizi çoklu dilli bir yapıya ulaştırarak milyonlarca kitleye ulaşabilirsiniz. Hatta globalleşme çalışmalarını web siteleri ile sınırlı tutmayın mobil uygulamalar ya da sosyal medya yönetimini çoklu dilli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Her şey çok güzel elinizde artık globalleşmeye giden bir yol haritamız var peki çoklu dilli projenizi oluştururken hangi diller üzerine çalışmanız gerekli. Tüm bu çalışmaları yapmadan önce web kullanıcılarının en çok hangi dili kullandıklarını bilmeniz gerekiyor.

Statista‘dan edindiğimiz verilere göre İnternet’de en çok kullanılan 10 dili sırasıyla aktardık.

1- İngilizce %25.2

Küresel dil hatta dünya dili… İngilizce tabi ki listede ilk sırayı çekiyor. Düşünecek olursanız her internet kullanıcısının dörtte biri İngilizce konuşabiliyor. Bu devasa oranı düşündüğünüzde işletmeler için İngilizcenin neden olmazsa olmaz olduğu da ortaya çıkıyor.

İngilizcenin liste başı olduğu tek istatistik bu da değil. Oluşturulmuş tüm web sitelerinin %55’inin dili İngilizce. Bu istatistik İngilizcenin dijital pazarlamada ne kadar önemli olduğunu bize bir kez daha hatırlatıyor.

2- Çince %19.3

Ana dil olarak dünyanın en çok konuşulan dili Çince’dir ve İnternet kullanıcılarının %19.3’ü Çince konuşmaktadır. Fakat kullanıcı bazında ikinci olmasına karşın İnternet’te var olan sitelerin dillerine bakıldığında Çince %4 oranıyla oldukça geride kalıyor. Bu durumun oluşmasında belki de sansürlerin etkisi olabilir.

Çince yerelleştirme çalışmalarıyla dijital platformlardan potansiyel müşterilere ulaşabilirsiniz. Fakat doğru dili kullanmaktan daha fazlasına ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Çin pazarına girerken yapmanız gereken 4 şey yazısında Çince konuşabilmenin yanı sıra başka nelere ihtiyacınızın olduğunu aktarmıştık.

3- İspanyolca %7.9

Ana dili İspanyolca olanların sayısı ana dili İngilizce olanların sayısından fazladır. 460 milyon insan bu dili ana dili olarak konuşsa da toplamda 800 milyon insanın bu dili konuştuğu bilinmektedir. Tam da bu sebepten İspanyolca İnternet kullanıcılarının dili listesinde 3. sırada yer alıyor.

Fakat İspanyolca web sitesi yerelleştirme, mobil uygulama yerelleştirme ya da yazılım yerelleştirme hizmeti almadan önce dili mi yoksa bölgeyi mi hedeflediğiniz son derece önemli olduğunu unutmayın.

4- Arapça %5.2

Dünya üzerinde ana dili Arapça olan 320 milyon insan var. Listemizde bu dil 4. sırada yer alıyor. Arapça web sitesi tercümeleri sayesinde milyonlarca insana ulaşabilirsiniz fakat tasarıma dikkat edin çünkü sağdan sola yazıma geçen bir sitede tasarımda düzeltmeniz gereken birçok nokta mutlaka karşınıza çıkacaktır.

5- Portekizce %3.9

Ana dili Portekizce olan 221 milyon kişi sıkı İnternet kullanıcılarından oluşuyor. Tabi bu tablonun oluşmasında 209 milyon nüfuslu Brezilyayı ayrıca tebrik etmekte fayda var. Kullanıcılar baz alındığında 5. sırada yer alan Portekiz söz konusu web sitelerinin dili olduğunda %2’lik bir oranla kendine 9. sırada yer bulabiliyor.

6- Endonezce / Malayca %3.9

Listedeki en sürpriz dil Endonezce/Malayca. Bu iki farklı dil gibi gözüken fakat diller aslında lehçe olarak da adlandırılmaktadır. 90 milyon kadar insan bu dili konuşuyor ve önemli oranda da İnternet dili olarak görülmekte.

7- Fransızca %3.3

Fransızca 28 ülkenin remi dilidir ve ortalama 80 milyon insanın bu dili konuştuğu tahmin edilmektedir. Fransızca Avrupa dilleri arasında en önemli dillerden biridir. Her ne kadar kullanıcı sayısı baz alındığında 7. sırada olsa da web sitesi içerik dilleri baz alındığında %4 oranıyla 5. dildir.

8- Japonca%2.7

Bir Doğu Asya dili olan Japonca 125 milyon insanın ana dilidir. Japonca dili listeye girmeyi başarmıştır. Aynı zamanda 2011 yılından beri bu listede bulunmaktadır. Uzak Doğu pazarına yönelik çalışmalarda Japon dili olmadan tam olarak pazara hükmedebilmek oldukça zordur. Japonca aynı zamanda en fazla içeriğe sahip diller listesinde de 6. sıradadır.

9- Rusça%2.5

Özellikle son yıllarda İnternet Rus kullanıcıların akımına uğradı. Listede %2.5 olarak 9. sırada yer alması sizi aldatmasın çünkü söz konusu içerik dili olduğunda Rusça ikinci sırada yer almaktadır.

Bu sonuç Rusların çok fazla sayıda web sitesine sahip olduğunu ve globalleşme adına yapılan tüm çalışmalarda mutlaka Rusça dilinin kullanılması gerektiğini ortaya çıkarıyor.

Rusça hakkında daha önce bilmediğiniz 8 bilgi yazısına göz atarak dil hakkında kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

10- Almanca%2.1

2019 verilerine göre listemizdeki son dil Almanca. 90 milyon insanın ana dili olan Almanca 2019 yılı için kullanıcı sayıları baz alındığında sınırda bulunuyor. Belki önümüzdeki sene bu listede yer bulamayacak fakat içerik dili baz alındığında var olan sitelerin %5.9’nun Almanca olduğu gerçeği kolay kolay değişmeyecek.

Diğer Diller %23.7

Türkçenin de içinde bulunduğu diğer diller kategorisi içinde Lehçe, İtalyanca, Korece gibi dilleri de barındırıyor. Her ne kadar bu diller ilk 10’da yer almasalar da yerelleştirme çalışmaları doğrultusunda bu ülkedeki potansiyel müşterilere ulaşabilirsiniz.