Kaliteli Bir Tercüme Hizmeti Alabilmek İçin Neler Yapmalısınız?

Tercüme büroları, müşterilerine hizmet satan işletmelerdir. Yani bu işletmelerden hizmet satın alacağınız zaman elle tutabileceğiniz herhangi somut bir ürün olmayacaktır. Var olan bu durum, sizin bir kalite kontrolü yapmanıza olanak tanımayacaktır. Bu nedenle tercüme sektöründen alacağınız hizmetin kalitesi hakkında fikir sahibi olabilmek için başka şeyler yapmanız gerekir. Nihayetinde hiçbir çeviri hizmeti sizlere ücretsiz bir şekilde sunulmayacaktır. Sizin de maddi yönden hiçbir kayıp yaşamamanız için bazı önlemleri almanız oldukça önemlidir. Peki, kaliteli bir tercüme hizmeti alabilmek için neler yapmalısınızdır?

Yazımızın başında da dediğimiz gibi, tercüme hizmeti almaya başlamadan önce herhangi bir somut ürün üzerinde kalite kontrolü yapamamanız, alacağınız hizmetin kalitesi konusunda net bir bilgi edinmenizi imkansız kılmaktadır. Ancak, yine de atacağınız bazı adımlar neticesinde çeviri hizmeti kalitesi konusunda aklınızda bir fikir oluşmasını sağlayabilirsiniz. Bunların ne olduğuna geçmeden önce şunu bilmelisiniz ki; tercüme hizmetlerinde ana rol, tercümanlardadır. Yani siz bir çeviri hizmeti almaya başlamadan önce, tercümelerinizi yapacak tercümanın eğitim ve deneyim seviyesinden; tercüme türünüz üzerinde uzmanlaşıp uzmanlaşmadığından emin olmalısınızdır. Bunları, tercüme bürosundan görüştüğünüz yetkili kişilere sorarak öğrenebilirsiniz. Büronun ve hatta tercümanın kalitesi hakkında fikir sahibi olabilmek için yapacağınız bir diğer şey de onların referanslarını öğrenmektir. Emin olmalısınız ki, referanslar sizlere bu konuda büyük fikir verecektir. Gerekli görürseniz, bu isimleri arayıp onlarla da konuşabilirsiniz. Tercüme hizmetlerinde elle tutulabilir bir ürün yoktur dedik; ancak bürolardan önceki dönemlere ait örnek çalışmalar talep edebilirsiniz. Şunu asla unutmayın; çalışacağınıza tercüme bürosu, sizin talep ettiğiniz çeviri türünde ve dilinde profesyonel olmalıdır. Aksi durumda kaliteli çözümler almanız biraz zordur.

Tercüme hizmetlerinde kalite; hız ve fiyat unsurlarıyla da doğrudan bağlantılıdır. Size, piyasanın çok aşağısında fiyat veren bürolara itibar etmeyin. Hız konusuna da dikkat edin. Tercümelerinizin hızlı bir şekilde size teslim edilecek diye kaliteden yoksun bir şekilde oluşturulmasına izin vermeyin.