Tercüme Ağını Genişletmek İsteyenler İçin 6 İpucu

İşletmeler ve bireyler tarafından tercüme hizmetlerine özellikle çok fazla ihtiyaç duyulan günümüz dünyasında, bağımsız veya serbest çalışan bir tercümanın tercüme ağını genişletmesi gerekmektedir. Çünkü tercüme sektöründe yeni ya da bağımsız çalışan bir tercüman iseniz rekabetçi ortamda ayakta kalmak gerçeğiyle yüzleşirsiniz.

Bu nedenle bir tercüman olarak ağınızı çeşitli platformlarda geliştirmenin yollarını aramalısınız. Rekabete uymak ve sektörde çalışmayı sürdürmek için çaba sarf etmeniz gerekir. Şimdi sektör platformunuzu geliştirmek için neler yapabileceğinize göz atalım;

Dil Uzmanlığı

İstediğiniz ya da hali hazırda bildiğiniz dilde uzmanlaşma yoluna giderek ağınızı seçtiğiniz dil ile geliştirebilirsiniz. Böylelikle sektörde uzmanlık alanınız ile tanınır ve uzmanlığınız yönünde talepler alarak başarılı işler çıkarmayı garantilemiş olursunuz.

Seçtiğiniz Sektör İle İlgili Derneklere Katılmak

Tercümenin onlarca çeşit ve alanlarından oluşan seçenekler arasında seçtiğiniz herhangi biri yani sizin uzmanlık alanınız olan sektör ile ilgili derneklere katılmanız, isminizin sektöre özel dernek sitelerinde listelenmesini sağlar. Böylelikle uzmanlık alanınız ve adınız ile birlikte bilinirliğiniz artacaktır.

Tercüme Etkinliklerine Katılın

Çeviri fuarları, konferanslarına katılmanız, alanınız ile ilgili etkinlikler ile ilgili olmanız hem size birçok deneyim katacağı gibi aynı zamanda farklı tercüme alanında çalışmalar yapan meslektaşlarınız ile tanışma fırsatı yakalayarak, müşterilerinizin farklı alanlardaki isteklerine yardımcı olabileceğiniz kişiler tanıyabilirsiniz.

Bu sayede farklı alanlarda tercüme gereksinimi olan müşterilere hizmet sağlayabilir, aynı şekilde diğer tercümanlar da size müşteri yönlendirebilirler. Alanınızda aktif olmanız ve mesleğinizle ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor olmanız size birçok deneyim katarak tercüme ağınızı geliştirecektir.

Çevrimiçi Varlığınızı Hissettirin

Çeşitli sosyal medya platformlarında hesap oluşturarak bu hesapları düzenli olarak güncellediğinizden emin olun. Makaleleri, önemli bilgileri paylaşın ve takipçilerinizin en çok faydalanabileceği yazılar yazın.

Ayrıca, kendilerine yardımcı olabilecek sitelere bazı bağlantılar da sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte sosyal medya hesaplarınızda benzersiz ve çekici içerikler oluşturmanız gerekir. Böylece sizi farklı kılan içeriklerle rekabetçi ortamdan sıyrılabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarında Aktiflik

Yukarıda bahsettiğimiz madde de sosyal medya hesaplarını oluşturarak içerik paylaşmaya başladınız varsayalım. Bu süreç için henüz yapılacak şeyler bununla sınırlı değildir. İçerikleriniz, yaptığınız işlerin paylaşımı ya da size gelen soruları yanıtlamak zorundasınızdır.

Tüm sorulara yalnızca genel bir cevap değil, her zaman özelleştirilmiş yanıtlar yazmalısınız.  Bu yüzden imkanınız var ise hesaplarınızı düzenli olarak kontrol ederek her birine yanıt vermeniz sizi yerel pazarda iyi bir konuma getirebilir.

Reklam Araçları Kullanmak

İlan panolarına veya duvarlara izinli ilan vermek, yerel fuarlar sırasında bir stant kurarak broşür dağıtmak ve yerel etkinlikler sırasında ücretsiz danışmanlık almak tercüme ağınızı genişletmek de en güzel yatırımlardan biri olacaktır. 

Reklam imkanları maliyetli ve zor olabilir fakat yapılabildiği taktirde etkili olacaktır. Ayrıca reklamlar sayesinde tanıştığınız insanlar büyük olasılıkla sizden alacakları hizmet sonunda işinizi çevrimiçi paylaşacaklardır. Başarılı olduğunuz ve müşteri memnuniyetini sağladığınız noktada yerelleşme yakalayacaksınız. Bu da dolaylı yoldan reklam demektir sizin için.