Kimler Tercüme Bürosu Açabilir?

Türkiye’de faaliyet gösteren tercüme büroları, müşterilerine kurumsal tercüme hizmeti sunmakla mükellef işletmelerdir. Bu işletmeler resmi bir kimliğe sahiptir ve yine aynı özellikle de çeviri hizmeti almak isteyenlerde bir güven hissiyatı yaratır. Kadrolarında çalıştıkları tercümanlar, belli bir dilde ve türde uzman olan isimlerdir. Büro içerisinde belli bir sistem ve uyulması gereken bazı ilkeler vardır. Peki, bu bürolarda hizmet verenler kimlerdir? Yani tercüme büroları kimler tarafından açılır?

Günümüz Türkiye’sinde tercüme bürosu açmak çok da zor bir eylem değildir. Bunun için belli başlı ve basit şartları yerine getirmek yeterlidir. Bireyler, ilk önce Ticaret Kanunu’nun gerektirdiği kuralları yerine getirir, sonra vergi mükellefi olur ve bundan sonrasında çalışmalarını bir ofis kiralayarak veya home ofis şeklinde devam ettirir. Bunların yapılabilmesi için tabii ki elde belli bir sermayenin olması gerekir. Bu sermaye kira, fatura gibi masrafların yanı sıra ileriki dönemlerde yaşanılabilecek genişleme için de lazımdır. Öyle ki, aldığı talepler doğrultusunda yıllar içerisinde kendini hizmet alanlarını genişletebilir; kadrosuna alanında uzman tercümanlar dahil edebilir. Tercüme bürosu açmak, biraz önce de söylediğimiz gibi çok büyük yükümlülükler gerektiren bir eylem değildir. Bu durum, özellikle girişimcilerin işini büyük ölçüde kolaylaştırır. Evet, söz kimlerin tercüme bürosu açabileceğine geldiğinde, şunlar söylenebilir: Çeviri alanında faaliyet gösteren, belli ilkeleri her zaman göz önünde bulundurarak, etik kurallar dahilinde hareket eden ve müşterilerine kaliteli hizmet sunabilmeyi hedefleyen tercüme büroları; girişimciler ve serbest zamanlı çalışan tercümanlar tarafından açılabilir. Büro açmak için herhangi bir yazılı izne gerek yoktur. Dediğimiz gibi bu alanda faaliyet göstermek isteyen tüm girişimciler ve serbest zamanlı çalışan tercümanlar büro sahibi olabilir. Ancak, burada önemli olan tercümenin ilkeleri ve kuralları hakkında bilgi sahibi olmadan harekete geçmemektir. Aksi durumda sektör içerisinde başarısızlık yaşanırken, aynı zamanda sektörün var olan kalitesinin düşmesine de sebebiyet verilecektir.

Açılacak her tercüme bürosu, müşterilerine kaliteli hizmet vermeyi kendine ilke belirlemelidir. Gerçek başarı ancak bu şekilde elde edilecektir.