Korece Hakkında 6 Şaşırtıcı Bilgi

Kuzey Kore ve Güney Kore de konuşulan Korece yaklaşık 77 milyon insanın ana dilidir. 15. yüzyılda Kore Kralı Büyük Sejong tarafından Hangul alfabesi kullanılarak yazıya aktarılmaktadır. Alfabenin en ilginç yanı ise sessiz harflerin söylenişi ağzın aldığı şekilde yazılmasıdır.

Güney ve Kuzey Kore yüz ölçümü olarak küçük bir ülke olsa da günümüzde oldukça popülerdir. Güney Kore Özellikle K-Pop tarzı müziği ile dünya gençlerinin yakından tanıdığı bir kültüre de sahiptir. Kuzey Kore ise komünist rejimin hakim olduğu ender ülkelerden biridir. Tabi bu özelliği ile dünyada sürekli gündem haline gelmektedirler. Bu yazıda Korecenin çok fazla bilinmeyen yönlerini derledik.

1- Korece İzole Bir Dildir

Korece hakkında bilinmesi gereken ilk özelliklerden biri hangi dil ailesine mensup olduğudur. Korece bazı diller gibi izole bir dildir. Her ne kadar geçmiş dönemlerde Çince karakterler kullanılsa da dil aslında hiç bir dil ailesine mensup değildir. Bu özellik Asya’nın Doğusunda yer alan bu dili özel kılmaktadır.

Bir dönem Altay dil ailesine yakın olduğu savunulsa da bu düşünce günümüzde geçerliliğini yitirmiştir. Bazı Moğol ve Türk dilleri ile fonoloji açısından benzer olduğu da düşünülmektedir.

2- Kelimelerin Çoğu Çinceden Gelmektedir

15. Yüzyıla kadar Korece kendi alfabesine sahip değildi. Her ne kadar bugün kendi alfabesi ile yazıya aktarılsa da geçmişte Çin etkisi altında kalmalarından kaynaklı olarak oldukça fazla Çince kökenli kelime yer almaktadır.

Çince‘den Korece’ye geçen kelimelerin oranı yaklaşık olarak %60 olduğu tahmin edilmektedir. Kelime haznesinin %35’inin tamamen Korece olduğu ve geri kalan %5’lik kelimenin de diğer dillerden alındığı saptanmıştır.

3- Fiiller Cümlenin Sonunda Yer Alır

Korece de tıpkı Türkçe‘de olduğu gibi fiiller cümlenin sonunda yer almaktadır. Özne-nesne-fiil şeklinde cümleler oluşturulmaktadır. Bu yüzden Türkçe ve Korece birbirine yakın diller olarak gözükmektedir ve Altay uzun bir süre Altay dil ailesine mensup olduğu düşünülmüştür.

Avrupa dillerinde ise özne-fiil-nesne şeklinde bir yapı mevcuttur. Dolayısıyla bu dili öğrenebilmek Türkçe bilen biri için çok daha kolaydır. fakat öncelikle alfabeyi iyi bir şekilde anlamak ve hece yazım sistemine ayak uydurabilmek gerekmektedir.

4- İki Farklı Sayı Sistemine Sahiptir

Korece Çin kökenli ve doğal sistem adı altında iki farklı sayma sistemine sahiptir. Nesne saymak, yaşınızı söylemek ya da saati söylemek için doğal istem kullanılır. Aynı zamanda bu sistem 99’a kadar saymanıza izin verir.

Çin kaynaklı diğer sistem ise mesafe belirmek, tarihi söylemek, para saymak için kullanılır. Bu sistemi 99’dan fazla olan sayılar için kullanabilirsiniz.

5- Kuzey Kore ve Güney Kore Dilleri Giderek Birbirinden Uzaklaşıyor

Korece temelde tek bir dildir. Fakat geçmişte Kuzey Kore ve Güney Kore arasında yaşanan savaştan kaynaklı olarak iki ülke giderek birbirinden uzaklaştı. Özellikle Kuzey Kore kendini dünyaya kapatırken adeta yeni bir dil oluşturma gibi bir fikre kapıldılar.

Yönetim şekli ve siyasi problemler yüzünden iki dil birbirinden giderek uzaklaşmıştır. Her ne kadar karşılıklı anlaşılabilir olsa da sürecin bu şekilde devam etmesi sonunda bir gün belkide hiç anlaşılamayacak bambaşka diller kullanıyor olabilirler.

6- Seul Kelimesi Başkent Anlamındadır

Korece’de Seul kelimesi başkent anlamındadır. Bildiğiniz gibi Seul Güney Korenin başkentidir. Yani tam olarak adına yakışır bir şehir ismi mevcuttur. Yani Korece bilen birine başkentiniz neresi diye sormak gerçekten komik bir soru olacaktır.

Bu yazı ilginizi çektiyse Çince, Japonca ve Korece dillerinde karşılaştırma yaptığımız Korece-Çince ve Japonca Dillerinin Karşılaştırması yazısına göz atabilirsiniz. Korece profesyonel tercüme hizmetleri için de bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.