Kore’de Başarılı Bir İş Kurmak İçin 5 İpucu

Günümüz rekabetçi iş ortamında hedef pazarın iş kültürünü bilmek ve anlamak pazarda sizi profesyonel bir seviyeye ulaştıracağı gibi beklenmedik davranış ya da krizlerde tahmin ve çözüm sürecini hızlandırır. Kore pazarı yatırımcılar arasındaki favori iş alanlarındandır.

Ülkenin gelişen ekonomisi, pazarın serbestleştirilmesi ve İngilizce‘nin yaygın kullanımı iş yapmak isteyen yatırımcıların Kore’yi seçme nedenlerinden birkaçıdır. Peki, Kore’ye iş kurmak için gelenler nasıl bir yol izlemeli? Bunun cevabını 10 madde ile sıralayacak olursak;

1- Konfüçyüs Etkisi

Kore'de İş Kurmak ve Konfüçyüs Etkisi

Kore halkı, eğitime, yetkili makamdaki insanlara ve yaşlılara saygılı olmayı vurgulayan üst düzey Konfüçyüs  kurallarına sahiptir. Koreliler bu prensip gereği insanlar ile yaşı,konumu ve eğitim geçmişine bağlı olarak sezgisel hiyerarşik ilişkiler kurarlar. Bu yüzden yaşınız, medeni haliniz veya eğitim durumunuz ile ilgili gelen sorulara şaşırmamak gerekir.

Bununla birlikte Koreliler kendi işleri, şirketleriyle, memleket yerleri ya da ibadet yerleriyle ortak bağlantıda oldukları kişilere oldukça sağdık olup onlarla iş yapmayı tercih ederler.

Konfüçyus etkisi, modern Koreliler tarafından katı bir şekilde uygulanmıyor. Fakat birçok iş uygulamaları ve gümrüklerde uygulanmaya devam diyor.

2- İlişki Kurma

Kore'de Başarılı İlişkiler İçin Kurallar

Konfüçyüs kurallarının etkisinden dolayı Koreliler, üst düzey kişilerle selamlaşma ve saygı göstermeye önem verirler. İlk iş izleniminin iyi olmasını istiyorsanız selamlaşma konusundaki Kore protokolünü uygulamanız gerekmektedir.

Bunun için öncelikle bir iş ortamında ilk karşılaşmada selamlaşmak için elinizi direk uzatmamanız gerekir. Karşınızdaki kişi sizden büyükse önce onun elini uzatmasını beklemelisiniz. Ardından her iki elinizi karşınızdaki kişiye uzatarak 30 ile 45 derecelik bir açıyla eğilerek selamlamanız gerekmektedir.

Bunları uygularken göz temasından kaçınmalısınız. Çünkü bazı üst düzey Koreliler bunu saygısızlık olarak kabul ederler.

3- Kartvizitler

Koreliler, çalışma hayatındaki hiyerarşik  sıralamayı belirlemek için kartvizitlere oldukça önem vermektedir. Kartvizit değişimi özellikle ilk toplantılarda önemli rol oynar.

Kartviziti karşı taraftan aldıktan sonra hemen cebinize koymak saygısızlık kabul edileceği için, öncelikle üzerinde yazanları inceleyip gözden geçirmelisiniz.

Kore’de iş yapacak olanlar ve ya yine aynı sebepten sık iş görüşmesi yapanlar kartvizitleri üzerinde Korece ibareler kullanmalıdır. Kore’nin Japonya ile olan tarihi geçmişini ve ilişkilerini göz önüne alarak kartvizitinizde Japonca ibarelere asla yer vermemelisiniz.

4- Toplantılar

Tercümanların Çalışma Alanları

Tahmin edileceği üzere dakiklik Koreliler için oldukça önemlidir. Söz konusu iş görüşmeleri ve toplantılarsa öncelikli dikkat etmeniz gereken nokta dakik olmaktır. Toplantı başlamadan önce toplantı odasına öncelikle en kıdemli kişinin girmesini beklemelisiniz.

Koreliler için ilk toplantıların amacı birbirlerini tanımaktır. Bu yüzden ilk dakikada iş hakkında konuşmaya başlamak hoş karşılanmaz. Kişisel ilişki onlar için her zaman öncelikli olandır.

Toplantı esnasında hitap ederken kişinin ilk ismiyle seslenmek saygısızlık anlamına geldiği için kişinin soyadı ve ünvanına göre hitap etmelisiniz. Toplantı esnasında size yapılan ikramları geri çevirmek garip karşılanır. Bunu göz önüne alarak hareket etmek size fayda sağlayacaktır.

5- Sözleşmeler

Koreliler iş sözleşmelerinin esnek olmasını tercih ederler. Bunun amacı proje gelişirkenki süre içerisinde düzenleme ve değişiklikler yapılabilir olmasıdır. Koreliler için iki şirket arasındaki kişiler arası ilişki , sözleşmenin uygulanmasına ilişkin yasal çıkarımlardan daha öncelikli tutulmaktadır.

Kore'de Başarılı İş için Sözleşmeler Hakkında

Sonuç olarak;

Koreliler ile iş yapmak uzun vadeli bir süreçtir. Bu yüzden ilk görüşme ya da toplantıda sözleşme imzalanmasını beklememeniz gerekir. Gelenek ve kültürlerine bağlı olan bu ülkede iş yapmak için önceliğiniz bu kültürü yakından tanımak ve uygulamak olmalıdır.