Kullanma Kılavuzu Tercümesinin 3 Faydası

Elektronik bir eşya, bilgisayar donanımı veya günlük kullanımı olan birçok elektrikli ev eşyası gibi materyalleri insanlara yardım sağlamak için ana dilinde yazılmış kullanım kılavuzu belgeleri ya da dokümanların, hedef dile çevrilmesi işlemine kullanım kılavuzu çevirisi denmektedir.

Teknik çeviri ya da bir başka alanı olan kullanım kılavuzu çevirisi gibi, teknik donanım ve bilgi gerektiren çeviri işlemlerinde uygulanması gereken bazı aşamalar vardır. Bu tür çeviriler;

  • açık ve anlamlı bir yapıya sahip olmalı
  • basit dilde yazılmalı
  • hedef kitleye yönelik olmalı
  • teknik terimlerin kullanımında tutarlı olunmalı

Teknik çeviri, yukarıda belirtilen maddeleri yerine getirdiği taktirde ürün faydası sağlanarak, müşteri ve ürün şirketi arasında memnuniyet sağlanmış olur. Bunu sağlayan elbetteki alanında başarılı çevirmenlerdir. Konu ile alakalı 4 madde de teknik alandaki tercümenin teknolojideki önemi yazımıza da göz atabilirsiniz.

Kullanım kılavuzu çevirisinin kullanıcılar ve şirketler için yararlarını inceleyelim;

Ürün Kullanımı Yönlendirmesi İle Kazaları Önler

Ürünün uygun şekilde kullanılmamasının bir sonucu olarak ciddi yaralanmalara veya ölüme neden olabileceği ürünler için kullanım kılavuzu çok faydalıdır. Kullanma kılavuzlarının özellikle çok daha önemli ve gerekli olduğu ürün alanlarına; yüksek voltajlı cihazlar, ısı ve yangın üreten cihazlar, lazerler veya diğer yoğun ışık kaynakları gibi teknik alanlar örnek verilebilir.

Sadece kullanım kılavuzunun içine uygun bir etiket yerleştirerek, sadece kullanıcıyı bilgilendirmekle kalmaz, aynı zamanda üreticiyi de ciddi yasal sonuçlardan korur. Buna ek olarak, özellikle kullanıcının kolayca görebilmesi için açılış alanının yakınında açıkça görülebilen yerlere uyarı etiketleri de uygulanabilir.

Ürün Şirketinin İmajını Korumasını Sağlar

Şirketler, müşterinin, ürünün sadece zamanını boşa harcadığını ve kullanıma uygun olmadığını düşünerek kafasını karıştırmak istemezler.

Şirket olarak, müşterinize iyi davranırsanız ve teknik belgeleriniz mükemmel ve usta ise, müşteri ürünü satın almakla ilgilenir. Bu nedenle hem müşteriyi hem de mühendisi iyi bir ruh hali içinde bırakarak şirketinizin başarısını daha da artırabilirsiniz. Elektronik cihaz kullanım kılavuzu çevirisinin şirketlere sağladığı faydalar yazımıza da göz atabilirsiniz.

Başarı elbetteki teknik çeviri, kullanım kılavuzu çevirisi olmadan bu kadar kolay sağlanamaz. Yukarıda bahsettiğimiz şartlı başarı da en öncelikli olan ürünlerin çevirisinin başarılı ve anlaşılır yapılması ve bunun sonucunda müşteriye aktarımıdır. Doğru ve titizlik ile yapılan çeviri hizmeti, şirket imajını olumlu yönde etkileyen etkenlerin en başında gelir.

Zamandan Tasarruf Sağlar

Kullanım kılavuzunu doğru bir şekilde okumak ve anlamak, satış görevlisinin yanı sıra mühendislerin de çok fazla zaman kazanmasını sağlar. Bir kullanım kılavuzu ne kadar doğru olursa, satıcı veya mühendis için cihazın o kadar farklı özelliklerinin nasıl kullanılacağına ilişkin ayrıntıların keşfedilmesi ve kavranması o kadar kıza zaman alır.

Bu nedenle, çok tecrübeli bir teknik yazarın, iyi becerilere sahip, kullanım kılavuzunu çok kapsamlı bir şekilde yazması gerekir. Bir müşterinin tam olarak ne istediğini anlamak, herkesin kolayca anlayabilmesi için bir kullanım kılavuzu çevirirken çok önemlidir.

Kullanım kılavuzu çevirisi, teknik çeviri gibi konularda profesyonel hizmet almak için Hedef Tercüme iletişim linkinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.