Mütercim-Tercümanlık Bölümü’nden Mezun Olunca Neler Yapabilirim?

Tercüme sektörünün değerinin hızla artışına paralel olarak, tercümanlık mesleğine yönelik ilgi de gitgide artmıştır. Mütercim-Tercümanlık Bölümü, artık birçok üniversitenin lisans programında yer almakla birlikte; burada öğrencilere çeviri işinin incelikleri anlatılmakta, sektöre ilişkin bilgiler aktarılmaktadır. Eğitim, toplamda dört yıldır ve dersler teorik ve uygulamalı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bu bölümden mezun olmuş olmak artık birçok tercüme bürosu için önem taşımaktadır. Eskiden alaylı tercümanlarla da çalışan bürolar, günümüzde daha çok okul mezunu olan tercümanlarla çalışmayı yeğlemektedir. Mütercim-Tercümanlık Bölümü’nde okuyan, yazılı ve sözlü çeviriye ilişkin eğitim gören öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan biri ise, mezuniyetten sonra iş bulma olanaklarının ne olduğudur.

Mütercim-Tercümanlık Bölümü öğrencilerine diyebileceğimiz ilk şey, üzerine eğitim aldıkları ve uzmanlaştıkları dillerin kullanılmasının gerekli olduğu tüm sektörlerde çalışabilecekleridir. Küreselleşmeyle birlikte ulus sınırları da ortadan kalktığı için artık birçok işletme, birden çok dil konuşabilen bireylere gereksinim duymaktadır. Yani şu zamanda çalışabileceğiniz sektör, ticaret de olabilir; turizm de.

Tercüman adaylarının iş bulabilecekleri ilk yer elbette ki, tercüme bürolarıdır. Buralara gerekli CV’ler gönderilir ve anlaşma halinde çalışmalara başlanabilir. Ancak, Mütercim Tercümanlık’tan mezun olanlar illa bir büroda çalışacak veya tercümanlık yapacak diye bir şart yoktur. Örneğin; birey bir yayınevinde redaktörlük veya editörlük yapabilir. Bunun dışında gerekli şartları yerine getirip Dışişleri Bakanlığı veya konsolosluklarda da çalışabilecek olan tercüman adayları; bir turizm firmasına girip tur rehberi de olabilir. Yurtdışında ticaret yapan bir firmanın koordinatörlüğünü yürütmek de bir diğer seçenektir. Ancak, bu noktada önemli olan bireyin yürüteceği çalışmalara ilişkin teknik bilgiye de sahip olması gerektiğidir. Yani bir Mütercim-Tercümanlık Bölümü mezunu birey, editörlük yapmaya karar kıldıysa bu mesleğin ne olduğunu da tam olarak öğrenmiş olmalıdır.

Görüldüğü üzere Mütercim-Tercümanlık Bölümü’nden mezun olanların iş olanakları oldukça fazladır.