Mütercim-Tercümanlık'tan Mezun Olduktan Sonra

Mütercim-Tercümanlık, uzun yıllardır üniversitelerin lisans programında yer alan; öğrencilerine yabancı dil öğretmenin ötesinde çeviriye ilişkin tüm bilinmesi gerekenleri, harfiyen aktaran bir bölümdür. 4 yıllık olan bu bölüm, özellikle son yıllarda büyük bir ilgiyle karşılanmaktadır. Tercümenin dünyada ve ülkemizde kazanmış olduğu değere paralel olarak yaşanılan bu ilgi, tercüme sektörünün eğitimli çevirmenler kazanması açısında oldukça önemlidir. Bölümü okumaya karar kılan birçok öğrenci ise, mezun olduktan sonra neler yapabileceği konusu merak eder. Bu, son derece haklı bir meraktır. Sonuçta söz konusu olan şey, bireylerin mesleki geleceğidir. Bu konuyu henüz yolun başındayken düşünmek, yapılacak en sağlıklı harekettir.

Mütercim-Tercümanlık Bölümü, öğrencilerine çeviriye ilişkin birçok bilgi verir. Bölümün asıl amacı, teorik ve uygulamalı dersler aracılığıyla tercüme sektörüne eğitimli tercümanlar yetiştirmektir. Mütercim-Tercümanlık okuyanlar, bir yabancı dil üzerinde uzmanlaşmanın yanı sıra bu dilin anadil olarak konuşulduğu toplumun kültürünü de öğrenirler. Dersler teorik ve uygulamalı olarak iki aşamalı verilir ve böylelikle öğrenciler, bilgilerini pratiğe dökme fırsatı yakalar. Mütercim-Tercümanlık Bölümü’nden mezun olduktan sonra neler yapılabileceğinden, yani mütercim-tercümanların çalışma alanlarının neler olduğundan bahsetmemiz gerekirse de şunları söylememiz mümkündür: Tercüme sektörüne artık tüm iş kollarında gereksim duyulmaktadır. Yani ticarette, sanayide veya turizmde bir yıl içerisinde defalarca çeviri hizmeti alınabilmektedir. Bu da demek olur ki tercüme, piyasadaki hakimiyetini tam anlamıyla oturtmuştur ve yıkılması da kolay kolay mümkün değildir. Yine bu bağlamda şunu rahatlıkla söylememiz mümkündür; Mütercim-Tercümanlık’tan mezun olup bilgi birikimini genişletmekten hiçbir zaman vazgeçmemiş, sürekli yaptığı pratiklerle deneyim kazanmış bireyleri oldukça parlak bir meslek hayatı beklemektedir. Bu kişilerin çalışma alanları bir hayli geniş olacaktır. Tercümanlar, bir tercüme bürosunu bağlı olarak çalışabileceği gibi tamamen bağımsız, serbest zamanlı olarak da çalışabilir. Bunun yanı sıra devlet kurumlarında veya özel işletmelerde kendine yer bulabilir.

Mütercim-Tercümanlık, çalışma alanı bakımından oldukça geniştir. Önemli olan tercüman ve mütercim adaylarının, kendilerini sürekli geliştirmesi ve böylelikte sektörde fark edilmelerini sağlamaktır. Bunu gerçekleştirmek, yalnızca onların elindedir.