Şirketler İçin Kurum İçi Çalışan Mütercimlerin Avantaj ve Dezavantajları

Serbest çalışanlar ve çeviri büroları arasındaki farklar önemlidir, fakat tercih edilme sebepleri tamamıyla tercih eden kurum ya da kişinin isteklerine bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Tercüme arayışındaki şirketler için pazar, serbest meslek uzmanlarından küçük butik çeviri kurumlarına ve çok uluslu dil servis sağlayıcılarına kadar çok çeşitli varyasyonları desteklemektedir.

Kurum içi çalışan mütercimleri talep eden şirketler için bu seçimin avantaj ve dezavantajlarını ele alacağız.

Kurum İçi Mütercimle Çalışmanın Avantajları

Takım Çalışması

Belirli bir departmanda mütercim ya da tercümanlar bireysel çalışsalar bile, projeler için takım çalışması uygularlar. Şirketlerin sunduğu çeviri projeleri için, her biri alanında uzman birçok mütercim proje için görev alır.

Proje tesliminden önce, yanlış ve hata olma ihtimaline karşı çeviriyi yapan kişinin dışında bir başka uzman çevirinin son halini gözden geçirir. Böylelikle proje sonucu riske atılmadan profesyonel ve düzenli bir takım çalışmasından geçerek şirkete sunulur.

Elbette bahsedilen işlemler, profesyonel ve başarılı çeviri bürolarında uygulanması gereken aşamalardır. Fakat sonuç olarak kurumlar ya da bürolar deneyimli birçok takımdan oluşan çalışanlara sahip oldukları için projesini riske atmak istemeyen şirketler için avantajlı olarak görülürler.

Çoklu Hizmet Seçeneği

Tercüme alanındaki kurum ve bürolar, genellikle büyük projelerle ilgilenirler ve aynı zamanda değişen müşteri ihtiyaçlarını ve zorlu teknik gereksinimleri karşılamak için oldukça donanımlıdırlar.

Genellikle, çeşitli çeviri, yerelleştirme, varlık yönetimi ve diğer hizmetler sunarlar. İçerisinde her bir çeviri ve tercüme türü için departman ve alanında uzman çalışanlar barındırdıkları için profesyonel sonuçlar vermek adına çoklu hizmet sunarlar.

Kısa Süreli Projelerle Çalışabilir

Tercüme büroları, kurumlar bir takım kurmaya ve çeviri projeleri için en zorlu tarihlere uymaya el verişli çalışanların olduğu sisteme sahiptir. Bu sayede acil çevirilere yanıt verebilen bir sisteme sahip olmaları, kurum ve çeviri bürolarını tercih sebebi haline dönüştürerek avantaj sağlar.

Ayrıca şirketler çeviri işlemleri için kurumsal bürolar ile çalışmalar yaparak, çeviri projelerinin tüm yönlerini ele alan büyük bir ekip kazanırlar. Ekip genellikle projedeki acil durumlarla başa çıkmak ve tüm önemli son tarihlere ulaşmanıza yardımcı olmak için bir yedekleme planına sahiptir.

Kurum İçi Mütercimle Çalışmanın Dezavantajları

Fiyat

Genel olarak çeviri büroları, özellikle aynı işi yapmak isteyen dil öğrencilerine ve freelancelere kıyasla pahalı olarak görülmektedir.

Her işletme gibi, giderlerini karşılamak için genel masrafları vardır ve tipik olarak bir projede yer alan birkaç uzmanı olacaktır. Ancak, yüksek fiyatlar mutlaka iyi ücretli, deneyimli tercümanlarla çalıştıkları anlamına gelmez.

İletişim

Serbest çalışanlar ile işbirliği yapmak için işe alım süreci sadece aşağı yukarı birkaç e-postadan oluşabilir. Örneğin yarına kadar bir projeye ihtiyacınız varsa, bu sizin en iyi seçiminiz olabilir. Daha büyük kurumlar karmaşık iletişim süreçlerine ve yapılarına sahiptir ve bu da her şeyi yavaşlatır.