Mütercimin çalışma alanları nerelerdir?

mütercimMütercimler  ya da farklı bir isimle yazılı tercümanlar, yazılı belgeleri kaynak dilden hedef dile çeviren kişilerdir. Üniversitelerin mütercim-tercümanlık ve benzeri eğitim veren bölümlerinden mezun olmuş bir mütercim-tercüman, akademik yanı sıra kendini belli bir konuda geliştirmelidir. İyi şekilde dil bilmenin yanı sıra kişilik olarak öğrenmeye ve araştırmaya açık, uzun süre bir işle ilgilenmekten sıkılmayan, insanlarla kolay iletişim kurabilen, kendini kolay ifade edebilen bir karakterde olan bir tercüman yaptığı işten zevk alır ve başarılı olur.

Mütercimler için çalışma alanları yaşadıkları ülkelerin uluslar arası ilişkileriyle doğrudan bağlantılıdır. Genellikle kamu kuruluşlarında öğrendikleri dille alakalı olarak Yurtiçinde; Diyanet İşleri Başkanlığı,Sanayii ve Teknoloji Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Dış İşleri Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ve Konsolosluklarda, Yurtdışında; Ticaret Müşavirliklerinde, yine Yurtiçinde; yayınevlerinde, kurumsal şirketlerde, gazete, dergi ve film şirketlerinde çalışabilirler. Üniversite eğitimi bittikten sonra da akademik kariyer yapmak isteyenler veya kendi bürosunu kurmak, işinin patronu olmak isteyenler için de çalışma alanı oldukça geniş bir meslek türüdür.

Bugün ülkemiz şartlarında dil bölümü okuyanların çalışma alanları bitirdikleri bölümle alakalı değişebiliyor. Şöyle ki; Dil ve Edebiyat bölümü mezunları; üniversitelerde görev alabilir, dilbilimci olabilirler. Resmi ve özel televizyon kurumlarında, gazete ve dergilerde; yazarlık ve editörlük, turizm ile alakalı yine kamu kurumları ve özel şirketlerde ve yine diploması ve tercihi doğrultusunda okullarda okutmanlı, öğretmenlik yapabilirler. Profesyonel tercümanlık büroları da mütercim sıfatındaki bir personel için kamu kurumlarını aratmayacak imkanlarla doludur. Mesleki kariyerin daha fazla ilerleyeceği alan olarak görülebilir. Uzman bir tercümanla bir konu üzerine uzmanlaşmaya başlamak, özellikle mesleğe yeni başlayan mütercim- tercümanlar için iyi bir fırsattır.