Mütercimlerin çalışma şartları ve yaptıkları iş nasıldır?

mütercimMütercimler ister bağımsız olarak, isterlerse özel bir tercümanlık bürosunda hatta devlet kamu ve kuruluşlarında kolaylıkla iş sahibi olabilirler. Yabancı dil elemanları özellikle bizim ülkemizde, hiçbir zaman kontenjanı bitmeyecek bir açık olarak devam ediyor. Hemen her dilden tercüman ve mütercimler kendi niteliklerine göre sayısız alanlarda iş bulabiliyorlar. Çalışma ortamı bakımından ne kadar renkli ya da rahat bir iş olacağı, mütercimin kabiliyeti ve çalıştığı yerin imkânları noktasında değişiklik gösterir. Sık sık yurt dışı gezilerine giden, güzel salonlarda önemli insanlarla çalışabilen, mesleğinde adını duyurmayı başarmış bir mütercim olabileceği gibi, küçük bir ofis ortamında sabahtan akşama kadar masa başında çalışan ama halinden çok memnun olan mütercimler de vardır.
Yapılan iş büyük bir emek isteyen fakat her hizmet sektörü gibi varlığı ancak ihtiyaç duyulduğunda hissedilen, sessiz bir sektördür. Görülen bir gerçek vardır ki; son zamanlarda Türkiye’de faaliyet gösteren kimi mütercim- tercümanlık büroları şirketlerine hem hareket katmanın, hem de ek kazanç sağlamanın farklı yollarını buldular. Mesela; tercümanlıkta kullanılan bir çok araç- gerecin (simültane tercüme için gereken donanım) satışı, kiralanması ya da, yazılı çeviriler için matbaa ve tasarım işleri gibi. Öyle görünüyor ki; mütercimler daha pek çok alanda ek hizmet vererek işlerini büyütmeye devam edecekler.
Mütercimliğin en avantajlı yanı; çalışma alanlarının çok geniş olması ve kişinin kendi işini de kurabilmesi. İstediği zaman çalışıp, istediği zaman ara verme imkânı da cabası. Hatta dilini konuştuğu her iki ülkede de iş bulma olanağı var. İş bulmak, tecrübe sahibi bir mütercim için hiç sorun olmamakla beraber, birden fazla mütercimlik şirketi ile de anlaşarak yarı zamanlı çalışabilme imkânları da olabiliyor.