Nasıl Daha Kaliteli Tercüme Yapabiliriz?

Bildiğiniz gibi ülkemizde tercüme sektöründe yaşanmakta olan en büyük sorunlardan birisi bu alanda yaşanan kalite problemleridir. Hedef tercüme ailesi olarak, blog bölümümüzün bu yazısında tercüme sektöründe daha kaliteli tercüme işleri ortaya koyabilmek için dikkat edilmesi gereken unsurlara hep birlikte göz atmak istiyoruz. Ülkemizde gerek yazılı, gerekse de sözlü tercüme piyasası açısından son derece yoğun bir  sektör olan tercüme sektöründe daha kaliteli işler ortaya çıkarabilmek için dikkat etmemiz gereken noktalara hep birlikte değineceğiz. Hepinizin bildiği gibi ülkemizde en fazla tercüme talebi gelen diller arasında İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca ve Arapça gibi dünya genelinde çok kullanılan diller gelmektedir. Bu alanda hizmet sunmakta olan firmamız bu dillerde tercüme kalitesini arttırabilmek için birçok varyasyon denemiş ve Türkiye’nin en kaliteli tercüme hizmetini ortaya çıkartmak için şirket içi uzmanlık sistemi (departman sistemi)’ni devreye sokmuştur. Bu alanda mevcut tercüme türüne göre, uzmanlığı bulunan tercüman atamalarının doğru yapılması ile daha kaliteli tercüme hizmetini ortaya koymayı başaran ekibimizin bu dönemde atmış oldukları adımları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Kurulmuş olduğumuz ilk günden bugüne en uygun fiyatlar ile hızlı ve kaliteli tercüme hizmetini sizlere sunabilmek adına sürekli olarak kendini geliştirmeye çalışan ekibiminiz bu süreçte uyguladığı tercüme prosesi ise; projenin doğru bir şekilde koordine edilmesi, şirket içinde tam zamanlı olarak çalıştırılmakta olan tercümanlarımıza tasnifi ve bu alanda uzmanlık derecesinin etkisinin tam anlamı ile tercüme kalitesine yansıtılması amaçlanmıştır. Bu durumu kısa bir örnek ile özetleyecek olursak; tıbbi bir metnin tercümesinde kesinlikle ilgili alanda uzmanlaşmış tercüman ataması yapılması, hatta tıbbi tercüme işlemlerinin konumlandırılmasında prospektüs, sağlık raporu tercümesi gibi alanlarda özel olarak konumlandırılmış olan tercümanların görevlendirilmesi sağlanmıştır. Bu sayede tercüme kalitesini uygun bir standart çerçevesine oturtmayı başarmış olan firmamız günden güne artmakta olan hız ve kalitesi ile de müşteri memnuniyetini arttırmaya devam etmektedir.

Tercüme kalitemizi ve hızımızı arttırmak için uygulamakta olduğumuz yöntemleri sizlere aktardığımız bu yazımızda, şirket içinde uygulamış olduğumuz yöntemi sizlere aktardık. Gelecek yazımızda görüşmek dileğiyle.