Tercümanların Mutlaka Kullanması Gereken 7 Uygulama

Birçok masa başı çalışan bilgisayarlarında programlar aracılığıyla çalışmalarını daha verimli bir hale getiriyor. Sadece bilgisayarlarımızda değil telefonlarımızda yer alan uygulamalar aracılığıyla işlerimizi yönetebiliyor, yeni iş alabiliyor, maillerimizi kontrol edebiliyor hatta direkt olarak çalışabiliyoruz.

İster freelance çalışan, ister bir işletmeye bağlı tercüman olun aktardığımız bu 7 uygulama günlük hayatta ve iş hayatında sizlere son derece yardımcı olacak.

Uygulamaları seçerken tercümanların en çok ihtiyaçları olan konuları göz önüne aldık. Uygulamaların birçoğu ücretsiz fakat premium hesaplar ile daha fazla kullanışlı hale getirebilirsiniz. Aynı zamanda hem android hem de ios için kullanabileceğiniz uygulamaları belirledik.

1- Google Drive

Google Drive ücretsiz dosya depolama hizmetidir. Google sürücülerinde yer alan size özel bulutta onlarca dokümanı saklayabilirsiniz. Tercümanlar için tamamlanan projeleri saklamak için çok fazla yere ihtiyaç duyarlar.

Onlarca dosyayı bir hard diskte saklamak hem yorucu hem de güvenilir değildir. Zira tıka basa dolu olan bu sabit diske bulaşabilecek virüsler veya başına gelebilecek olumsuz bir hadise sonunda tüm verilerinizi kaybedebilirsiniz.

Fakat Google Drive gibi bulut depolama araçlarında dosyalarınızın kaybolması gibi bir durum söz konusu değildir. Aynı zamanda siz nerede olursanız olun bu dosyalara istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

2- Grammarly

Grammarly adından da anlaşılabileceği gibi bir gramer kontrolü uygulamasıdır. Uygulama hem telefonunuzda hem de bilgisayarınızda çalışabilmektedir. Bu uygulamayı yükledikten sonra dilediğiniz uygulama üzerinde gramer kontrolü sağlanır. Yapay zeka bir hata görürse alternatif kelimeler sunar.

Bu programı mail atarken veya proje üzerinde çalışırken de kullanabilirsiniz. Basit gramer hataları yapmanızı engelleyecek olan bu program yapay zeka tabanlıdır. Tarayıcınız üzerinde eklentisini kurarak da bu küçük ama işlevsel uygulamayı kullanabilirsiniz.

3- Evernote

Bir tercüman gün içerisinde sürekli not alır. Yapılacaklar listesi düzenler, alacak listesi tutar, projeler hakkında notlar alır. Peki bu notları nereye alacaksınız? Evernote çapraz not alma, arşivleme uygulaması olarak tabletinizden, telefonunuza ve bilgisayarınıza tüm aldığınız notların takibini yapmanızı sağlar.

Ücretsiz bir uygulama olan Evernote, dilerseniz hatırlatma özelliği ile size bildirim de gönderebilmekte. Tüm ofis çalışanları için vazgeçilmez bir uygulama olan Evernote’u proje üzerinde çalışırken de kullanabilirsiniz. En son nerede kaldığınızın ekran görüntüsünü bu uygulamada saklayabilirsiniz.

4- Toggl

Tercümanların yanı sıra tercüme büroları tarafından kullanılan bir uygulamadır. Toggl görev paylaşımı, hatırlatma, zaman yönetimi sağlayan bir uygulamadır.

Ofiste geçirilen süreden tam verim almak için birebir olan bu uygulama ücretlidir. Masaüstünde, telefonlarda kısacası tüm platformlarda bu uygulamayı kullanarak para takibi, zaman takibi, iş takibi yapabilirsiniz.

5- Todoist

Todoist Yapılacaklar Listesi

Yapılacaklar listesi ve görev yönetici olan Todoist, birden fazla görevi olan tercümanlar için birebir uygulamadır. Todoist yapılacakları unutmak artık çok zor.

Çalışmalarınızı daha düzenli bir hale getirmek istiyorsanız bu uygulama tam size göre. Tercümanlar için düzenli çalışmak elde edilen sonuçlardaki kaliteyi arttıran faktörlerden biridir. Tercümanlar İçin Yüksek Kalite Standartlarını Yakalatan 4 Taktik yazısında bu konu üzerine değinmiştik göz atabilirsiniz.

6- Dropbox

Dropbox bir paylaşım ağı uygulamasıdır. Bazen tercümanların paylaşması gereken dosyaların baytı oldukça yüksek olabilir. Bu dosyaları mail ile göndermek oldukça zordur. Bu yüzden noktada Dropbox uygulaması imdadınıza yetişecektir.

Fakat bu uygulama 2 GB’a kadar ücretsizdir. Eğer çok daha fazla veri paylaşımında bulunuyorsanız mutlaka uygulamayı satın almanız gerekmektedir.

7- Trello

Trello bir diğer iş paylaşımı, iş programı, zaman yönetimi uygulamalarından biridir. Tercümanlar için oldukça önemli iş programı oluşturma konusunda tam bir yardımcıdır.

Ücretsiz olan bu uygulamayı tüm platformlarda açabilirsiniz. Hatırlatıcı özelliği sayesinde dilerseniz mail ya da telefonununa gelen bildirimlerle zamanı yaklaşan projeler için uyarılabilirsiniz.