İşletmenizin Neden Çoklu Dilli Bir Web Sitesine İhtiyacı Var?

Birden fazla dilin kullanıldığı web sitelerine çoklu dilli web siteleri denmektedir. Bu işlem çoğu zaman makine çevirileriyle gerçekleştiği düşünülmektedir fakat aslında profesyonel ekipler tarafından gerçekleştirilir. Çünkü bir web sitesinde teknik onlarca kelime bulunmaktadır.

Örneklendirecek olursak home page, entrie, quote gibi kelimelerin Türkçe karşılıkları makine çevirilerinde elde edilen sonuçlardan farklı olmasıdır. Tam olarak Türkçe web sitelerinde kullanılan terimler kullanılmalı. Ana sayfa, içerik, teklif gibi.

Çoklu dilli web sitelerinde menülerin yanı sıra, hizmet sayfaları, blog yazıları, resim başlıkları, altbaşlıklar, meta açıklamaları da tercüme edilmektedir. 4 Madde ile Web Sitesi Yerelleştirmelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler yazısına göz atarak projelerde sonuçlara nasıl ulaşıldığı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bu yazıda işletmeler için çoklu dilli web sitesi kullanımının neden önemli olduğuna değindik.

Arama Motorlarında Sıralama Kazanabilmek İçin

Arama motoru optimizasyonu yani SEO arama motorlarında ilgili kelimelerde üst sıralara çıkmayı sağlayan çalışmaların tümüdür. Site dışı ve site içi olmak üzere iki ana dala ayrılır. Bir web sitesinde bu türden optimizasyonlar gerçekleştirilerek daha fazla kitlenin düşük maliyetlerle siteyi ziyaret etmesi sağlanır.

Çoklu dilli web siteleri arama motoru optimizasyonunu destekler. Farklı dillerdeki sorgularda sitenin üst sıralara çıkmasını sağlar. Bu sayede hedeflenen diller ve bölgelerde görüntülenme ve satış işlemleri gerçekleşir.

Müşterilerinizi Önemsediğinizi Belli Etmek İçin

Müşterilerinizi ne kadar önemsediğinizi belli edebilmek için onların dilinde iletişime geçmeniz gerekir. Özellikle e-ticaret hizmetlerinde tüketiciler kendi dillerinde altyapıya sahip olan sitelerden alışveriş yapmayı tercih eder.

Yerelleştirilmiş çalışmaların tümü potansiyel müşterilerinizi önemsediğinizin bir göstergesidir. Çoklu dilli web siteleri bu amaca da hizmet eder.

Güven Ortamını Yaratabilmek İçin

Aynı dili konuşamadığınız kitleleri ikna etmek oldukça zordur. Bir de güvenlerini kazanmak istediğinizde işler iki katı karmaşık hale gelebilir. Bir müşterinin güvenini sağlamak bir sonraki satın alma kararında öncelikli olarak işletmenizi seçmesi demektir. Aynı zamanda kulaktan kulağa pazarlama için de işletmelerin hizmetine olan güven duygusu son derece önemlidir.

Kitlelerin güvendiği bir işletmeye sahip olmak web sitenizi çoklu dilli bir şekilde oluşturun. Hatta e-mail pazarlamasında her zaman onların dilinde iletişime geçin.

Geniş Kitlelere Ulaşmak İçin

Ne kadar fazla dil o kadar fazla insana ulaşmak demektir. Fakat burada dikkat edilmesi gerekilen nokta yüksek standartlarda sonuçlara ulaşmaktır. Çoklu dilli web siteleri farklı dillerdeki arama motorlarında sonuçlara ulaşabilmenizi sağlar. Böylelikle milyonlarca insanın ulaştığı kurumsal bir web sitesine sahip olabilirsiniz.

Geniş kitlelere ulaşmak için yerelleştirilmiş arama motoru, sosyal medya gibi reklamlardan faydalanabilirsiniz. Fakat gelen kullanıcılar sitenin kendi dillerini desteklemediğini gördüklerinde hızlı bir şekilde siteden çıkmak isteyecektir.

Şirketinizi uluslararası genişletirken dikkat etmeniz gerekenler yazısında bazı uluslararası taktikler sunduk.

Rakiplerinizi Gölgede Bırakmak İçin

Yeni pazarlara açılma fikri kulağa çok cazip gelebilir. Fakat rekabet için tüm kriterleri tamamladığınızdan emin olmalısınız. Rakiplerinizden farklı olarak yerelleştirilmiş web siteleri sunduğunuz taktirde satın alma işlemlerinde daha az düşünen kullanıcılardan oluşan bir trafiğe sahip olursunuz.

Bu yazı ilginizi çektiyse 5 Adımda İşinizi Büyütmenin Yolları yazısına da göz atabilirsiniz.