Neden Tercüme Bürosuyla Çalışmalıyım?

Tercüme, uzun yılardır görmüş olduğu talepler doğrultusunda kendisini sürekli geliştiren ve yenileyen bir sektördür. Firmaların, kurumların ve kişilerin tüm yabancı firmalarla çalışmaları, şirket içi uygulamaları; kişilerin akademik, tıbbi, edebi ve daha birçok alanda yabancı dille yazılmış kaynaklara ulaşma isteği, zorluklarla dolu olan bu sektörü durmaksızın iyileşmeye itmiştir. Günümüzde, ‘bir dilden diğer dile aktarım’ olarak tanımlanabilecek tercümanlık mesleği, tercüme büroları ve serbest zamanlı çalışan tercümanlar tarafından yürütülmektedir. Kalitenin yakalanmasının öncelikli amaç olduğu tercümanlıkta, bürolar tarafından alınacak hizmetler en doğru sonuca ulaşmada çoğu zaman daha etkilidir. Bu nedenle, firmaların veya bireylerin çeviri hizmetlerinde, alanında deneyimli tercüme bürolarıyla iletişime geçmelerinde büyük fayda vardır.

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren ve artık işinin ehli olan tercüme büroları, çeviri hizmetlerinde profesyonel bir yol izler. Ekibinde tercümanların yanı sıra, koordinatör ve editörler de bulunduran bu bürolar, size en kaliteli çevirileri sunabilmek için bir uyum içerisinde çalışırlar. Serbest zamanlı çalışan tercümanlar, çalışma günlerini ve saatlerini kendi belirler. Bu nedenle, müşterilerden gelen çeviri taleplerinin istenilen zamana yetişmeme ihtimali her zaman vardır. Tercüme büroları ise, böyle bir durumun yaşanmasına asla müsaade etmez.

Tercüme büroları, kendi içlerinde hukuki, tıbbi, ticari, akademik, edebi gibi uzmanlık alanlarına ayrılmıştır. Müşterilerinden tercümesi yapılmak üzere kendilerine gelen metinler de yine bu alanlara göre ayrılır ve tercümanlara iletilir. Yani şöyle ki, çevirisi yapılacak akademik bir metin, tıbbi çeviri alanında uzmanlaşmış bir tercümana gönderilmeyecektir. Hal böyleyken, ortaya kusursuz çeviri metinlerinin çıkmaması imkân dâhilinde değildir.

Özetle denilebilir ki, tercüme büroları tüm çeviri hizmetlerini sorunsuz bir şekilde müşterisine teslim etmeyi hedefler. Bu hedef doğrultusunda hareket edilmediği sürece, hem müşterisi mağdur olur, hem de sektörde kendilerine duyulan güven sallantıya düşer.