Genel

Noter Onaylı Tercüman Nasıl Olunur?

Noter Onaylı Tercüman Nasıl Olunur?

Tercümanlık hizmetleri içerisinde bulunan noter onaylı tercüme yapabilmek adına, noter onaylı tercüman olmak şarttır. Noter onaylı tercüman olabilmek adına mütercimlerin en az iki dili ana dilleri seviyesinde bilmeleri gerekir. Noterin istediği bir takım evrak ve belgelerle beraber ilgili birime gidilerek, başvuruda bulunulur. Her başvuru yapan mütercim noter onaylı tercüman olacak diye bir kural yoktur. Noterin yeterli gördüğü ve başvurularını kabul ettiği kişiler, yemin zaptını imzalamak kaydıyla noter onaylı tercüman olabilirler.

Noter Onaylı Tercüme Nedir?

Tercüme, yazılı ya da sözlü olarak bir dilden başka bir dile bilgilerin oldukları gibi çevrilmesi işlemidir. Bu çeviri işlemi kâğıt üzerinde olduğu zaman, mütercimler tarafından tercüme yapılır. Mütercimlerin noter ile yaptıkları anlaşmaya göre yeminli olarak tercüme yapmalarına yeminli tercüme adı verilir.

Yeminli tercüme işlemlerine noter onaylı tercüme adı da verilir. Noter onaylı tercüme işlemleri, herhangi bir belgenin çevrildikten sonra bile ilgili resmi kurumlarda geçerli olması anlamına gelir.

Noter onaylı tercüme hizmeti alabilmek adına, noter onaylı tercüme bürosu adı verilen hizmet kurumları bulunur. Bu kurumlar içerisindeki mütercimler, yeminli mütercimler olmakla beraber, tercüme ettikleri belgeler kendi kaşe ve imzaları ile ilgili kişilere teslim edilir. Yeminli mütercimin kaşesi ve imzası noter onaylı tercüme anlamına gelir ve gerekli olan resmi binalarda geçerlilik arz eder.

Noter Onaylı Tercüman Belgeleri

Noter onaylı tercüme yaptırmak isteyen kişilerin bu bağlamda hizmet veren mütercimlere başvurmaları şarttır. Tercümesi yaptırılacak belgeler değişiklik gösterebilir fakat bu belgeler kesinlikle remi evraklar olmalıdır. Resmi evrak kategorisinde yer alan ve noter onaylı tercüme işlemi gerektiren belgeler şu şekilde sıralanabilir;

  • Diploma tercümesi
  • Diploma denkliği tercümesi
  • İkametgâh izin tercümesi
  • Doğum belgelerinin tercümesi
  • Adli sicil kaydının tercümesi

Noter onaylı olmayan resmi tercümeler, ilgili kurumlar tarafından geçersiz sayılarak kabul edilmezler. Bu bağlamda noter onaylı tercüme yaptırması gereken kişilerin, tercüme öncesi ihtiyaçları doğrultusunda araştırma yapmaları gerekebilir.

Noter Onaylı Tercüman Belgeleri

Noter Onaylı Tercüme Fiyatları 2023

Noter onaylı tercüme fiyatları, tercüme edilecek belgenin diline bağlı olarak değişebilir. Örneğin noter onaylı İngilizce tercüme fiyatı ile noter onaylı Almanca tercüme fiyatı arasında fark bulunabilir.

Noter onaylı tercüme fiyatlarını etkileyen en önemli nedenlerden bir tanesi, tercüme yapılacak olan belgenin işlevidir. Diploma tercüme fiyatı ile ikamet tercüme fiyatı arasında fark bulunabileceği bilinmelidir. Tercüme edilecek belgelerin kelime sayısı bakımından uzunluğu da tercüme fiyatlarını etkiler.

Noter onaylı tercüme hizmeti normal tercüme hizmetinden, fiyat bakımından farklıdır. Noter onaylı tercümeler sadece yeminli mütercimlerin yapması halinde kabul edileceği için, sıradan tercüme hizmetlerinden daha fazla fiyata olabilir.

Noter Onaylı Tercümanlık Nasıl Yapılır?

Noter onaylı tercüman olabilmek adına, mütercimlerin sahip olması gereken bazı özellikler bulunur.

Bu özelliklerden bazıları şu şekilde sıralanabilir;

  • Tercüman olabilmek için gerekli yeterliliğin sağlanmış olması gerekir
  • Mütercim olmak isteyen kişilerin en az iki farklı dili, ana dili seviyesinde konuşabiliyor ve yazabiliyor olması gerekir
  • Resmi evrak diline hakim olunması gerekir
  • Gerekli belgeleri edinerek notere gidilir ve başvuruda bulunulur
  • Noterin başvuruyu kabul etmesi halinde mütercimin yemin etmesi gerekir

Noter onaylı tercümanlık hizmeti verebilmek adına gerekli şartlar sağlandıktan sonra, noter yeminli tercüme hizmeti verecek mütercim arayan bürolara başvuruda bulunulabilir.

Noterden Tercümanlık Belgesi Nasıl Alınır?

Noterden tercümanlık belgesi almak isteyen kişiler, gereken şartları karşılamaları halinde notere başvurarak alabilirler.

Noterde Tercüman Nasıl Olunur?

Noterde tercüman olabilmek için yeminli olmak şarttır. Bu bağlamda noter onaylı tercümanlık belgesi sahibi olmak gerekir.

Sonuç

Noter onaylı tercüme hizmeti vermek isteyen mütercimlerin, yemin etmeleri ve bu bağlamda noter ile bir anlaşma imzalamaları gerekir. Bu anlaşmanın en büyük şartı mütercimin dürüstlük yemininde bulunmasıdır. Noter onaylı tercümanlık hizmeti verebilme yetkisine sahip olan mütercimlere, yeminli mütercimler adı da verilir. Bu yeminli mütercim ifadesi, tercümanın çevirilerinde hukuka aykırı hiçbir şey yapmayacağına ve olduğu gibi aktaracağına dair verdiği sözü ifade eder.

Noter onaylı tercüme işlemleri normal tercüme işlemlerinden farklıdır. Yeminli mütercimler tarafından yapılmış olan çevriler, kişilerin devlet dairelerinde belgelerinin geçerli olmasını sağlar. Özellikle evlilik cüzdanı, adli sicil kaydı gibi kişiler için hassas olan belgelerin geçerli olmaları çok önemlidir.

Aksi taktirde geçerliliği bulunmayan belgeler kişileri zor durumda bırakabilir. Bu bağlamda yeminli mütercimin çevriyi yaptığına dair kendine ait bir kaşe vurması ve imza atması önemlidir. Kaşesiz ve imzasız olan çevriler geçerli kabul edilmezler.

Noter onaylı tercüme hizmeti genellikle başka bir ülkeye göç eden insanlar için gerekli olsa da, çalışma ve barınma ihtiyacı güden ya da farklı bir ülkede evlendikten sonra gelen kişiler içinde oldukça elzemdir.

Yurt dışında evlendikten sonra ülkelerine geri dönen kişilerin evliliklerinin geçerli sayılabilmesi için, mevcut evlilik cüzdanlarının yeminli mütercimler tarafından tercüme edilmesi gerekir.

Noter onaylı tercümanlık hizmeti almak isteyen kişilerin, tercüme yaptırmadan önce kısa bir araştırma yapmaları kendi avantajlarına olacaktır. Her mütercim bürosu bünyesinde yeminli mütercim barındırmayabilir. Ayrıca mütercim hizmeti fiyatları da değişkenli gösterebilir. Fakat hizmet almak isteyen kişilerin en fazla dikkat etmesi ve araştırması gereken konulardan bir tanesi, tercüme hizmeti veren kurumun kaliteli ve uzman olmasıdır.

Bünyesinde çalışan mütercimlerin gerekli yeterliliğe sahip olmaları, tecrübeli ve uzman olmaları önemlidir. Bu bağlamda noter onaylı tercüme hizmeti almak isteyen kişilerin https://www.hedeftercume.com web sitesini ziyaret etmeleri avantajlı olacaktır.

Hedeftercüme.com bünyesinde uzman bir mütercim ekibi bulundurmakla beraber, hizmet almak isteyen kişilerin bu anlamda sordukları tüm soruların yanıtlarını da bulabilecekleri bir adrestir. Hizmeti almak isteyen kişilerin çeşitli sorularına karşı en sağlıklı ve doğru bilgileri aktarırlar.

Hedeftercüme.com web sitesi, kişilere bulundukları yerden araştırma ve soruşturma yapma imkanı verir. Aynı zamanda birçok dilde uzmanlaşmış kemik kadroları bulunduğu için sadece İngilizce değil farklı dillerde de hizmet alabilme imkanı sağlar.

Diğer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir