4 Maddede Noter Tasdikli Tercümelerin Kullanım Alanları

Noter tarafından tasdiklenen tercümelere noter tasdikli tercümeler denilmektedir. Öncelikle bu türden tercümelere neden ihtiyaç duyulduğunu açıklayalım.

Resmi belge isteyen kurumlar aslı yabancı olan belgeleri tercüme yapabilme yetkisi kanıtlanmış tercümanlar tarafından yapıldığından emin olmak ister.

Belgeler noter huzurunda çevrildiğinden artık aslı gibi çevirisi de resmi bir nitelik kazanır.  Noter yeminli tercüman olabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız Yeminli Tercüman Kimdir? yazısına göz atabilirsiniz.

Noter tasdikli tercümeler birçok alanda talep edilmektedir. Sektör sektör en çok noter tercümenin talep edildiği alanlara gelin birlikte göz atalım.

1- Lojistik

Lojistik sektöründe noter tasdikli tercümelere sıkça ihtiyaç duyulur. Ülkelerarası taşımacılığın her ülkeye göre kuralları vardır. Dolayısıyla taşımacılık yapılan araçla ilgili, sürücü ile ilgili ya da taşına ürünler ile ilgili noter tasdikli belgeler talep edilebilir.

Lojistikte noter tasdik istenen belgelere örnekler;

2- Eğitim

Eğitimde neredeyse her alanda tercüme talepleri olmaktadır fakat taleplerin resmi kurumlar ile ilgili olanları noter tasdikine tabidir. Örnek vermek gerekirse akademik tez belgeleri noter tasdikli olmak zorunda değildir fakat kişiler isterse bu şekilde de talep edebilirler.

Eğitim alanında noter tasdikli tercümeler genellikle yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler ya da akademisyenler tarafından talep edilir.

Eğitimde noter tasdikli tercümelere örnek vermek gerekirse;

3- Ekonomi

Ekonomide şirketler arası iletişimde özellikle sözlü tercümeler sıkça kullanılır. Fakat bazen ekonomi ile alakalı yazılı belgelerin de tercümesi gerekebilir. Bu durumda şirketler ya da resmi kurumlara sunulacak olan ekonomi terminolojisine sahip belgelerin doğruluğundan emin olunması gereklidir.

Ekonomi ile ilgili belgelere örnekler;

4- Sağlık

Tercümede yapılabilecek hataların kısmen geri dönüşü vardır. Fakat sağlık bu alanlardan değildir. Bu yüzden sağlıkla ilgili istenilen belgelerde noter tasdiki talep edilir.

Sağlık alanında sözlü tercümeler genellikle hastanelerde kullanılsa da raporlar mutlaka noter yeminli olmalıdır.

Sağlık alanında noter tasdiki istenen belgeler;

  • Ölüm belgesi
  • Sağlık belgesi
  • Hastane raporları
  • Doğum belgesi
  • Sağlık sigortaları

Bu yazı hoşunuza gittiyse noter tasdikli tercüme ve yeminli tercüme arasındaki farklar yazısına da göz atabilirsiniz.