Çeviri Süreçlerine Yardımcı 5 Program

Gelişen teknoloji masa başı çalışanlara birçok alanda fırsatlar sunmaktadır. Tercüme sektöründe de çeviri sürecine yardımcı olan onlarca yazılım mevcuttur. Bu yazılımlar çeviri kontrolünde, teslim süreçlerinde ve iş akışının sağlanmasında yardımcıdır. Kimi yazılımlar aylık ücretler karşılığında yazılsa da kimileri ücretsizdir.

Bugün çeviri süreçlerinde tercümanların en çok tercih ettiği yazılımları ele alacağız. CAT araçlarından düzenleme ve terminoloji yönetimine kadar tercümanların en çok kullandıkları 5 araca yakından bakalım.

1- Memsource

Hemen hemen her tarayıcıda çalışma imkanı veren Memsource gözü yormayan ve basit bir tasarıma sahiptir. Paylaşımlı projeler için ideal olan bu yazılım üstelik ücretsiz. Memsource bugün neredeyse tüm tercüme büroları tarafından kullanılmakta.

Yapay zeka destekli bu yazılımın öğrenmesi de oldukça basit. Uluslararası şirketlerin çeviri yönetimi için mutlaka kullandıkları Memsource’ün vaatleri arasında yüksek hızlı çeviri ve düşük maliyetli çeviri var. Aynı zamanda işinizi kolaylaştıracak onlarca API’de sorunsuz bir biçimde entegre edilebilir.

2- MemoQ

MemoQ Windows işletim sisteminde çalışan tescilli bir bilgisayar destekli çeviri yazılımıdır. Yazılım, terminoloji yönetimi, makine çevirisi, çeviri belleği, gibi hizmetler sunar. Windows Office programları, Open Document ve Indesign, PSD, PDF gibi dosya formatlarını bu programda kullanabiliyorsunuz. Bu sayede hem yazılı hem de görsel dosyalar üzerinde çalışabilirsiniz.

Programın bir diğer özelliği ise diğer CAT araçlarıyla uyumlu bir şekilde çalışabiliyor olmasıdır. Böylelikle Memsource gibi CAT araçlarında başladığınız projeye bu araçta devam edebilisiniz. Fakat gözden geçimeniz gereken bir konu ise bu yazılımın fiyatları. Ücretli olan bu yazılımı bir tercüman olarak satın almak istiyorsanız 620€ gibi bir rakamı gözden çıkarmanız gerekmektedir.

3- Zanata

Java ve Java Script ile yazılmış olan Zanata modern web teknolojileri kullanan bir çeviri yönetim aracıdır. Özellikle yazılım arayüzünü ve içeriklerin yerelleştirmesinde kullanılır.

Zanata yazılımını çekici kılan özelliklerden biri ise ücretsiz olmasıdır.

4- Fluency Now

Büyük çeviri belleği imkanı sunan Fluency freelance çalışan tercümanlar için birebir CAT aracıdır. ISO 639.2 dil desteği sunan araç öğrenmesi ve kullanımı oldukça kolay olmasıyla ön plana çıkıyor.

Fluency Now’ı diğer Cat araçlarından ayıran özelliklerin başında ise Hem Windows hem de Linux’da çalışabiliyor olması. Profesyonel sürümünü satın almak istiyoranız aylık 15$ tutarında bir ödeme yapmanız gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

5- SmartCAT

Sırada en çok kullanılan CAT araçlarından biri olan SmartCAT, HTML sayfaları, metin belgeleri, taranmış dosyalar, elektronik tablolar gibi onlarca dosya üzerinde çalışmanızı sağlayan adı gibi akıllı bir uygulamadır.

Proje koordinatörlerinin çok daha verimli bir şekilde proje yönetimini sağlamasını amaçlayan yazılım tercümanlara ödeme otomasyonu da sağlamaktadır. SmartCAT‘in yaygın kullanımda olmasının sebeplerinden en önemlisi ise bu kadar fazla imanı sunup tamamen ücretsiz olmasıdır. Makine çeviri sistemi olarak adlandırılmayan bu araç daha fazla segmentasyonun sağlanması ve proje yönetiminin kolaylaştırılması aşamalarına yardımcı olur.

Bu yazıyı beğendiyseniz Tercümanların Mutlaka Kullanmaları Gereken 7 Uygulama yazısına da göz atabilirsiniz.