Profesyonel Tercüme Bürosu Nasıl Bulunur?

Türkiye’de, işini profesyonelce yürüten, kadrosunda uzman tercümanlar, proje yöneticileri ve editörlerle çalışan tercüme bürolarına ulaşmak pek de kolay değildir. Müşterilerin satın alacağı şey hizmet olduğundan dolayı, herhangi bir ürün üzerinde kalite kontrol yapma şansı yoktur. Bu nedenle seçim aşamasındaki en büyük belirleyici, bürolarla yapılan görüşmeler olmaktadır. Ancak bu görüşmelerde de hemen her tercüme bürosu, potansiyel müşterilerine ağdalı cümleler kuracağı için bireylerin, söylenilecek her şeye inanmaması yani kısacası dikkatli olması gerekir. Peki, profesyonel tercüme bürosu nasıl bulunur?

Tercümede işinin uzmanı olmuş, bu alanda kendini hep geliştiren ve yenileyen, hizmetlerini kusursuzca müşterilerine teslim eden büroları bulabilmek için dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunur. Şunu asla unutmamanız gerekir; yazılı veya sözlü tercümede yapılacak yanlışlar size çok büyük zararlar verebilir. Hele ki yaptıracağınız çeviri bir tıbbi veya teknik belge üzerindeyse alacağınız hasar iki katına çıkacaktır. Tercüme bürosu seçerken şunlara dikkat etmenizi öneririz:

  • Tercüme bürosu seçerken internetin gücünden faydalananın. Yapacağınız sanal araştırma sayesinde birçok büroya ulaşacaksınız.
  • Size ucuz fiyat veren bürolara asla ama asla güvenmeyin. Bu bürolar sizlere muhtemelen oldukça amatör çeviri dosyaları teslim edecektir.
  • Sizlere “200 tercümanla çalışıyoruz” gibi abartı cümleler kuran tercüme bürolarından kaçının.
  • Bürodan bir deneme çevirisi istemeyi ihmal etmeyin.
  • Bürodan referans listesi talep edin ve hatta dilerseniz bu referanslardan birkaçını arayın.
  • Çalışacağınız tercüme bürosunu mutlaka yerinde ziyaret edin. Çalışanlarla yüzyüze görüşün. Onlara firmalarının kalite standartlarını, çalışma süreçlerini, bu sürece dahil olan çalışanlarının uzmanlığını sorun. Eğer ki, sizlere yeteri kadar net cevaplar vermiyorlarsa sakladıkları bir şeylerin olması muhtemeldir.

Eğer ki, çeviri hizmetlerini işletmeniz adına alıyorsanız, bu alanda kendinize bir şartname oluşturabilirsiniz. Böylece önceki dönemlerde almış olduğunuz hizmetleri daha kolay kontrol etme imkanı yakalar ve bir sonraki adımınızı da daha sağlam atarsınız.