Profesyonellerle Çalışmanın Şirketiniz Açısından 5 Kazanımı

Profesyonel bir tercüme bürolarıyla çalışmanın şirketinize neler kazandırabileceğini hiç düşündünüz mü? Makine çevirileri ulaştığı sonuçlarda kalitesini arttırıyor ve özellikle yapay zekanın kartları yediden dağıtacağı söylentiler arasında fakat henüz hiçbir yapay zeka profesyonel insan tercümelerinin yerini tutamıyor.

Makine çevirileri daha çok günlük işlerde ya da anlayamadığımız bazı cümleleri açıklamada bizlere yardımcı oluyor. Bu yazıda işletmeler açısından profesyonel bir tercüme bürosuyla çalışmanın ne gibi avantajlarının olduğunu açıkladık.

1- Çeviri Belleği İmkanlarını Kullanabilirsiniz

Tercüme büroları çevirileri saklar dilediğiniz taktirde imha edilir. Ulaşılan sonuçların saklanmasının sebebi ise eğer size gönderilen dosyanın başına herhangi bir olumsuzluk gelirse derhal yenisini yeniden gönderebilmektedir.

Çeviri bellekleri işletmeler için kritiktir. Çünkü işletmeler bir tercüme bürosuyla onlarca farklı proje için çalışmaktadır. Bazen bu projeler ufak farklılıklar dışında aynı gibi olabilmektedir. Bu gibi durumlarda eski projeler referans olarak alınır. Örneğin projenin kapakları benzer bilgilerin yer aldığı sayfaları tercüme etmenin bir gereği yoktur. Çeviri belleğinden alınan çeviriler daha düşük maliyetle profesyonel tercüme alabilmenizi sağlar.

Çeviri belleği kullanmak için 6 sebep yazısında konuyu detaylı olarak incelemiştik göz atabilirsiniz.

2- Terminoloji Sözlüklerinden Yararlanabilirsiniz

Tercüme büroları ve uzman tercümanlar hizmet verdikleri alanlarda terminoloji sözlüklerine sahiptir. Bu sayede yüksek kalite standartlarında sonuçlara ulaşmaktadırlar. Tercümanların ve tercüme bürolarının kaynaklarını kullanarak siz de yüksek kalite standartlarında sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Hatta işletmenizin hizmet verdiği sektörlerde ilgili terminolojilerde işletmenize özel terminoloji sözlüğü oluşturulmasını talep edebilirsiniz. Kendi terminoloji sözlüğüne sahip olmak şirket bünyesinde çalışacak olan tercümanların dahi kaliteli sonuçlara ulaşmasını sağlar. Terminoloji sözlükleri projelerin daha hızlı bir şekilde sonuçlanmasını da sağlamaktadır.

3- Her Zaman Aynı Tercümanla Çalışabilirsiniz

Tercüme bürolarıyla çalışmanın avantajlarından biri ise her zaman aynı tercümanla çalışmanıza olanak sağlamalarıdır. Tercüme büroları şirketlerle yaptıkları toplantılarda hangi terminolojiler ve sektörlerde ne gibi isteklerinin olduklarını sorar. Bu bağlamda en doğru tercümanları belirleyerek sizin için çalışmanızı sağlarlar.

Şirketler bir dil hizmetinden memnun kaldıkları taktirde aynı tercüman ile çalışmak istediklerini belirtebilirler. Bu sayede her zaman güvendiğiniz tercümanla iş birliği yapmış olursunuzç

4- Sonuçların Doğruluğundan Emin Olursunuz

Dil uzmanlarıyla çalışmak sonuçlardan emin olmanız anlamına gelir. Bu durum sadece yazılı tercümeler için geçerli değildir. Bir sözlü tercüme hizmeti talep ettiğinizde de alacağınız hizmetin kaliteli olacağından emin olursunuz.

5- Terminoloji ve Sektöre Hakim Tercümanlarla Çalışırsınız

Profesyonel tercüme bürolarıyla çalışmanın avantajlarından biri de şirket profiline hakim, sektör deneyimi bulunan hatta hizmet verdiğiniz alanlarda yüksek eğitim almış tercümanlarla çalışabilmektedir. Bu bağlamda hukuk, akademi, eğitim, finans gibi alanlarda her zaman doğru tercümanlarla çalışabilirsiniz.

Sonuç olarak profesyonellerle çalışmak hem kalite ihtiyacınızı karşılayacağı gibi hem de bazı maddi önlemlerle bütçenizi kontrol altında tutabilirsiniz. Bu yazıyı beğendiyseniz uluslararası şirketlerin tercümeye ihtiyaç duydukları 3 alan yazısına göz atabilirsiniz.