Rusça Hakkında Daha Önce Bilmediğiniz 8 Bilgi

Rusça, Slav Dillerinden, Avrasya’da yaygın olarak konuşulan bir dildir. Rusça, Beyaz Rusça ve Ukraynaca ile birlikte Hint-Avrupa dil ailesinin Slav Dilleri grubunun Doğu Slav Dilleri alt grubuna girmektedir. Özellikle son zamanlarda Rusça çok ilgi gören ve en çok talep edilen dillerden biri olmuştur. Bu yazımızda Rusça hakkında muhtemelen daha önce bilmediğiniz 8 bilgiyi sizler için derledik.

Rusça Hakkında Kısa Bilgi

Rusça, Beyaz Rusça ve Ukraynaca ile birlikte Hint-Avrupa dil ailesinin Slav Dilleri grubunun Doğu Slav Dilleri alt grubuna girer. 20. yüzyılda politik açıdan önemli bir dil olan Rusça, Birleşmiş Milletlerin resmi dillerinden biridir. Rusça dünya üzerinde en çok konuşulan 7. dildir. Rusça Kiril alfabesini kullanır. Çünkü Latin harfleri Rus dilindeki tüm sesleri ifade etmek için yeterli değildir. Rusçada vurgu çok önemlidir. Rusça sözcüklerde vurgunun belli bir yeri yoktur. DolayısıyӀa sözcükleri öğrenirken vurguyu ve telaffuzu doğru öğrenmek önemlidir. Rusça kelime okunuş vurgu bulunduğu yere bağlı olarak değişebilir.

En Çok Konuşulan Diller Arasında

Son verilere göre dünya üzerinde Rusça’yı konuşanların sayısı 158 milyon ve en çok konuşulan 9. dildir. Dünya nüfusunun yaklaşık olarak %2,5’i Rusça konuşmakta.

5 Ülkenin Resmi Dili

Rusça Rusya, Kazakistan, Belarus ve Kırgızistan’ın resmi dilidir. Bunlara ek olarak bazı ülkelerde ise resmi dil olmamasına rağmen hükümet işlemleri için de kullanılmakta. O ülkelerden bazıları şöyle: Tacikistan, Özbekistan ve Türkmenistan’dır ve Ukrayna’nın bazı bölgelerinde de aktif olarak Rusça konuşulmaktadır.

Amerikalılar Evlerinde Rusça Konuşuyor!

Yapılan bir araştırmaya göre 850,000’den fazla Amerikalı evde Rusça konuşmakta. Rusça 47 eyalette İngilizce’den sonra en çok tercih edilen dillerden biri olarak kayıtlara geçmektedir. Bu durum firmalar içinde önemlidir. Ekonomik Bakım Yasası kapsamında kapsanan varlıklar arasında yer alan firmanız varsa bu eyaletlerin 47’sinde Rusça uyumlu hizmetler sunmanızı gerektirecektir.

ABD’de en çok Rusça konuşanlara ev sahipliği yapan 6 eyalet sırasıyla şöyle:

New York (130,296)
California (73.133)
Washington (25.421)
Illinois (19.419)
New Jersey (18.816)
Pennsylvania (17.418)
Florida (16.572)

Öğrenmesi Zor Bir Dil

Rusça öğrenmesi zor diller arasında yerini almaktadır. Ancak en zor olanı değildir. Rusça, Hintçe veya Taylandca gibi öğrenmesi zor dillerdendir, Mandarin Çincesi, Arapça ve Korece gibi diller daha zordur.

İngilizce Benzerliği

Rusça kelimelerin yaklaşık %10’u İngilizce’deki kelimelere benzemektedir. Bu kelimeler aynı görünen veya aynı olan ancak çok farklı anlamlara sahip olmaktadır. Örneklendirmek gerekirse İngilizce’de göğüs ağrısı anlamına gelen kelime Rusça’da boğaz iltihabı anlamını taşıyabilmektedir.

Kiril Alfabesi Kullanılmaktadır

Rusça St. Cyril ve kardeşi St. Methodius tarafından 9. yüzyılın ilk çeyreğinde Kiril Alfabesi ile oluşturulmuştur. Fakat Kiril alfabesi Rusya’da gelişmemiştir ve 9.yüzyılın ortalarında St. Cyril ve kardeşi St. Methodius’un öğrencileri Orta Çağ Yunan alfabesinin temelinde geliştirerek Yunanca’da bulunmayan bir takım Slav seslerini de bu dile ekleyerek değiştirmişlerdir.

İngilizce’nin Yarısı Kadar Kelime İçermekte

Rusça’da yaklaşık 200.000, İngilizce’de ise bir milyondan fazla kelime mevcuttur. Tabiki bu durum Rusça konuşanların kendilerini daha az ifade ettiği anlamına gelmiyor. Rusça’da birden fazla anlam taşıyan daha fazla kelime olduğu anlamına geliyor. Bu da nitelikli bir çevirmeni daha da önemli hale getirmekte!