Şahıs Belgesi Tercümesi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Tercümeler hayatımızın her yerinde var olan fakat çoğu zaman farkına bile varmadan kullandığımız bir hizmettir. Evimizde kullandığımız bir çok elektrikli aletler, dış ülkelerden ülkemizin ithal ettiği ürünlerdir. Ve her birinin kullanma kılavuzları, teknik özellikleri, ne işe yaradığı ve nasıl kullanılması gerektiği gibi bir çok belge aslında ihraç etilen ülkenin kendi dilinde yazılmış, ülkemizde tercümeden geçerek bizim anlayacağımız şekilde hazırlanmıştır. Hemen her gün aldığımız ilaç, bitkisel ürünler, kozmetik ürünleri, ya da tedavi amaçlı hastanelerde gördüğümüz tıbbi cihazlar, makineler de aynı şekilde tercüme edildikten sonra dilimize çevrilmiştir.

Bilgisayar programlarından, kullandığımız telefon, televizyon gibi sayısız ürün, tercüme çeşitlerine göre hizmet veren uzmanlar tarafından çevrilir ve hayatımızda yer edinirler. Seyrettiğimiz bir yabancı film, okuduğumuz bir roman, bazı tarih bilgileri, ders konuları kısacası dünyanın paylaştığı her şey herhangi bir dilden dilimize çevrilir ve kullanımımıza sunulur. Tercümeler şahıslar için özel de verilen bir hizmettir. İki yabancı şahsın anlaşmasını gerektiren hemen konu için tercümanlar şahıs tercümesi alanında da hizmet verirler.

Şahıs tercümeleri, belli bir konuya bağlı olmamakla birlikte aslında kişiye özel, kişinin ihtiyacına göre şekillenir. Genellikle yasal işler için kullanılmak üzere başvurulan şahıs tercümeleri; bazen de resmi kanallara verilmek üzere hazırlanacak ve yeminli tercüme olması şartı aranan belgeler üzerine olur. Şahıs tercümesi bazı konularda hukuk, teknik, sağlık gibi uzmanlık ya da deneyim ve bilgi gerektiren konuları içerir. Bunlara örnek olarak; mahkeme kararları,  taahhütnameler, diploma ve sertifika gibi belgeler, doğum kağıtları, nüfus kayıt belgesi, ikametgah belgesi, tapu, evlilik cüzdanı, terhis belgesi, sigorta, sabıka kaydı, maaş bordrosu, pasaport, vekaletname, muvafakatname belgeleri ve transcript belgesi tercümesini sayabiliriz. Bu evrakların aslına en uygun şekilde şahıs için özel olarak hazırlanmaları gerekir.