Simultane tercüme yapacak tercüman nelere dikkat etmelidir?

simultaneSimultane tercüme sözlü olarak yapılan tercüme çeşitlerinden biridir. Son zamanlarda çoğu kişiye göre çevirmenlikle ilgili akıllara ilk gelen, kulağında bir kulaklıkla konuşmacıyı dinlerken, ağır kelimelerle çeviri yapan ve muhtemelen takım elbise giymiş bir tercüman görünümü olacaktır.  Görüntüde çok prestijli olan bu mesleğin zor yanları da yok değildir. Hatta yazılı tercümanlık olarak hatırlanacak mütercimliğe oranla çok daha fazla dikkat gerektiren, hızlı ve doğru konuşabilme yeteneği ve tam bir konsantrasyonla işine odaklanabilme gibi hünerler ister.

Simultane tercüman konferanslar, seminerler gibi kalabalık dinleyici kitlelerinin bulunduğu büyük toplantılarda görev yapar. Bu toplantıların yapılacağı salonlarda simultane çeviri için gerekli yapı ve teçhizatlar mutlaka bulunmalıdır. Simultane kabinleri denilen ön tarafı camlı etrafı kapalı küçük odalar vardır. Tercüman bu kabinden çevirisini gerçekleştirir. Bu kabinler salonun bir köşesinde, konuşmacıların ve dinleyicilerin göremediği, fakat tercümanların konuşmacıları rahat görebileceği bir yerde konumlandırılmıştır. İçeride bulunan ses sistemi konuşmacıların mikrofonları yardımıyla tercümana gelir. Tercüman ise konuşmacıyla aynı anda çeviri yapmaya başlar. Dinleyiciler ise tercümanın  çevirisini aynı şekilde sistemlenmiş bir kulaklık yardımıyla dinlerler. Birden fazla dile çeviri olacağı zaman tabii ki birden fazla tercüman kendi hedef dillerine çeviri yaparlar ve dinleyiciler ellerinde bulunan basit bir kumanda yardımıyla duymak istedikleri dili o tercümanın çevirisini seçerek dinlerler.

Bu konuda çevirmen tercüme yaparken bu cihazları kullanmayı bilmelidir. Tercüman eğer ilk kez simultane tercüme deneyimi yaşayacaksa önceden salon alanını ziyaret ederek kabinin yerini, kullanacağı cihazları öğrenmeli.  Tercümeye başlamadan cihazın çalışıp çalışmadığını kontrol etmeli, ve yine çeviri bittiğinde alakasız konuşmalar yapmadan ve kabinden çıkmadan önce mikrofonunu kapattığından emin olmalı. Cihazlarda bir aksaklık tespit ettiği zaman derhal yetkililere durumu bildirmeli, konuşma başlamadan önlem alınmasını sağlamalıdır.