Telefonla Tercüme Hakkında Tüm Merak Edilenler

Sözlü tercümeler ardıl, simultane, fısıltı, kulaktan kulağa, telefonda olarak çeşitli türlere ayrılır. Sözlü tercüme organizasyonun türüne ve ihtiyacına bağlı olarak belirlenir. Sözlü Tercüme Tercihleri Neye Göre Yapılmalı?yazısında hangi tür organizasyonlarda ne tür ihtiyaçların doğduğundan bahsetmiştik göz atabilirsiniz.

Bugün daha çok telefonda tercümelerden bahsedeceğiz. Deyim yerindeyse hayat kurtaran ve oldukça pratik olan bu sözlü tercüme türünün nasıl gerçekleştiğinden tarihçesine ve hangi alanlarda kullanıldığından söz edeceğiz. Gelin madde de telefonda tercüme incelememize bir göz atalım.

1- Telefonla Tercüme Hizmeti Nedir?

Adından da anlaşılabileceği gibi telefonda tercüme telekonferans yöntemiyle gerçekleştirilen anlık çevirilerdir. Bu tercüme türü konuşulmak istenilen tarafla iletişimin hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Aynı zamanda dünyanın neresinde olursanız olun bu hizmetten yararlanabilirsiniz.

Dolayısıyla söz konusu uzak mesafeler olduğunda sözlü tercümelerdeki en pratik ve hızlı çözüm telefonda çeviri hizmetleridir.

2- Telefonla Tercüme Hizmeti Nasıl Sunulur?

Telefonda tercüme işlemleri telekonferans işlemleri ile gerçekleşir. Bir ya da iki tercüman bu süreçte konuşmacılara eşlik eder. Tercümanlar ardışık bir şekilde çeviri işlemi gerçekleştirir. Yani konuşmacıların konuşmaya ara vermeleri beklenir ve ardından çeviri işlemleri gerçekleşir.

Telefonda tercüme işlemlerinde günümüz teknolojisinde özel ekipmanlar gerekmeden yapılır. Tercümanlar telefonda tercüme konusunda uzmanlaşmışlardır ve gün içerisinde birçok telefonda çeviri hizmeti sunabilirler. Bu sistem tıpkı çağrı merkezlerinde size yardımcı olmaya çalışan görevlilerin çalışma sitemine benzer. Fakat burada tercüman tarafların kusursuz bir biçimde iletişime geçebilmelerini sağlar.

3- Telefonda Tercümenin Tarihi

Telefonda tercüme ilk olarak Avustralya’da ortaya çıkmıştır. Artan göçmen sayısına hizmet verebilmek onlarla iletişime geçebilmek için ücretsiz olarak sunulmaya başlamıştır. 1981 yılında ise Amerika’da ilk ücretli hizmetler verilmeye başlandı.

Özellikle 2000’lere kadar her geçen gün telefonda tercüme hizmetleri popülaritesini arttırdı. Amerika’daki tercüme büroları başta olmak üzere dünyanın bir çok noktasında telefonda tercüme hizmetleri kullanılmaya başlandı.

4- En Çok Hangi Alanlarda Kullanılır?

Telefonda tercüme en çok sağlık hizmetleri, kamu güvenliği, göçmenlik hizmetleri, finansal görüşmeler alanlarında kullanılır. Tarafların birbirinden uzak oldukları ve hızlı bir şekilde iletişime geçmeleri gereken tüm durumlarda bu hizmetler kullanılmaktadır.

Tarafların işitme engelli olması durumda ise video konferans hizmetleri sunulur. Fakat burada tercümanın iki dilin işaret dilini çok iyi bilmesi gerekmektedir.