Tercüman olmak için hangi eğitimler alınmalıdır?

Tercümanlık büyük bir hızla küreselleşen dünyada çok önemli bir yere sahip olmayı başaran bir meslektir. Geçmişten günümüze kadar özelliğini kaybetmeyen bilakis her geçen gün istihdam alanları daha da genişleyen kamu kurum ve kuruluşlarından özel sektöre kadar geniş bir yelpazede boy gösterebilen bir iş koludur. Tercümanlık  belli eğitim programlarında başarılı olmak ve gerekli izin ve belgelere sahip olmakla kendi iş yerini açabilme ve işletebilme imkanı da sunar.

Bilinen birçok meslek grubuna göre çocukluk hayali olmaktan ziyade daha çok genç yaşlarda yabancı dillere olan yatkınlık, merak ve ilgiyle gelişir bazen de hızla gelişen iş imkânları noktasında bir yer edinme çabasıyla karar verilir. Uzun yıllar başka bir ülkede yaşamış, anadilini ve kaldığı ülkenin dilini de anadili seviyesinde konuşabilen kişiler için de halihazırda bir meslek olarak kabul görür. İleri görüşlü vizyon sahibi kişilerce hiç eskimeyen bir meslek olarak bilinen tercümanlık için akademik kariyer kesinlikle şarttır. Mesleğinde uzmanlaşmış, güvenilir ve aranan bir tercüman olabilmek için bu işin eğitimini almış olmak ve disiplinli çalışmayı ilke edinmek gerekmektedir. Eğitim aşamasında liselerden sonra öğrenci seçme sınavlarında dil puanıyla girilebilen, bazı Üniversitelerin ilgili bölümleri şu şekildedir. Çeviri bilimi Bölümü, Uygulamalı İngilizce-Türkçe Çevirmenlik, Mütercim- Tercümanlık Bölümü ve Çeviri Bölümü.

Anadili ile birlikte ikinci bir dili de çok iyi deredecede konuşma yeteneği olan fakat Üniversite eğitimi alamayan bir kişi serbest çalışan bir tercüman olabilmek için bazı çevirmenlik kurslarında da eğitim alabilir. Her iki dilin kültürüne vakıf olmak, özellikle turizm tercümanlığı konusunda ihtiyaç duyulacak bir özelliktir. Tercümanın düzgün diksiyonu, akıcı konuşması, yumuşak ama dikkat çeken hitabet tarzı sadece eğitimden ziyade kişinin karakteri ile ilgilidir. Farklı konularda tercümanlık yapmak isteyen bir kişi öncelikle kendisi için bir konu seçmeli ve bu konuda uzman kişilerden terminoloji eğitimi almalıdır.