Tercüman Olmanın Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Farklı kültürleri birbirine bağlayan bir meslek olan tercümanlık, kültürlerin iletişiminin mecbur olduğu zamanlardan günümüze kadar devam etmiş olan köklü bir meslektir. Bu mesleği icra eden kişilerin mesleki yeterliliğinin yanı sıra ifade, analitik düşünme, sözlü iletişim, yazılı iletişim, özgüven gibi bir takım özelliklere sahip olması gerekmektedir. İyi Bir Tercümanda Bulunması Gereken 5 Özellik yazısında konuyu detaylarıyla incelemiştik göz atabilirsiniz.

Bugün tercümanlık mesleğinin avantajlarına değineceğiz. Tercümanların diğer meslek guruplarına göre hangi alanlarda avantajlı olduğunu ve bu mesleğin tercih edilmesindeki sebepleri gözden geçireceğiz.

Çok Fazla Çalışma Alanına Sahip Olmak

Tercümanlık mesleğinin gözde olmasının sebeplerinden en önemlisi tercümanların neredeyse tüm alanlarda iş bulma imkanlarının olmasıdır. Bugün bakıldığında havacılık sektöründen reklamcılığa, otomotivden sağlığa kadar tercümanlar için tüm sektörde bir pozisyon açığı bulunmaktadır.

Çok fazla çalışma alanına sahip olunması tercümanlık mesleğinde iş bulmayı kolaylaştırıyor. Tabi iş bulmanın tercümanların kendilerini ne kadar geliştirebildiklerine bağlı olduğunu aktarmakta fayda var. Tercümanlıkta kazanç elde etmek nelere bağlıdır? yazısında bu konu üzerine değinmiştik detaylar için yazıyı inceleyebilirsiniz.

İstenilen Şekilde Çalışma

Birçok meslek gurubunda sadece ofisten çalışabilirsiniz. Ya da işiniz gereği çalışma sahalarında görev alırsınız. Fakat tercümanlık mesleğinde nerede çalışmak istediğinize siz karar verebilirsiniz. Freelance iş imkanlarını araştırarak evden çalışabilirsiniz. Tercüme bürolarına başvurarak ofislerde de çalışabilirsiniz.

Freelance tercümanlık mı? yoksa tercüme bürosuna bağlı çalışmak mı? yazısından her iki seçeneği karşılaştırmalı olarak inceleyebilirsiniz.

Dil Bilmenin Sağladığı Faydalar

Dil bilmek sadece tercümanlık mesleğinde değil tüm mesleklerde aranan bir kriterdir. Fakat tercümanlar uzman oldukları için başka sektörlerde çok daha kolay bir şekilde iş bulabilmektedir. Dil bilmek akademik anlamda daha kolay araştırma yapabilmek demektir. Daha fazla kaynaktan beslenmek demektir.

Dil bilmek başka ülkelerdeki iş imkanlarını değerlendirebilmek demektir.

Tercümanlık İtibarlı Meslektir

Tercümanlık itibari yüksek olan mesleklerden biridir. Özellikle sözlü tercümelerde uzmanlaşmış tercümanlar diğer mesleklerin sunabileceği imkanların üstünde fırsatlara sahip olur. Örnek vermek gerekirsek tercümanlar önemli toplantılarda, konferanslarda, üst düzey organizasyonlarda görev almaktadırlar.