Tercümanın çalışma alanları nerelerdir?

tercumanTercümanları yaptıkları hizmet gereği iki dil arasında bir köprü vazifesinde görmek gerekir. Hele söz konusu tercüman anadili dışında birkaç dile hakimse yani her birini anadili seviyesinde okuyabiliyor, yazabiliyor ve konuşabiliyorsa bu çevirmen ülkemiz şartlarında bulunmaz bir cevher niteliğindedir. Üniversite düzeyinde eğitim almış, gerekli izin, belge ve diploma almayı başarmış, bu meslek ile ilgili sertifikalı programlara katılmış bir tercüman tam donanımlı sayılır. Bunların dışında mesleki eğitimi olmayan fakat birden fazla dil bilme özelliğiyle tercümanlık yapan insanlarda yok değildir. Yabancı bir ülkede doğmuş ve orada uzun yıllar yaşamış, her iki kültürüde benimsemiş ve tercümanlığını yapacağı konuda kendisini geliştirmiş birisi de tercüman olabilir.

Tercümanlar iki dil konusunda sadece anlama ve anlatma yetisine sahip olarak da görev yaparlar. Yazılı metinler üzerinde çalışma yapmayacağı için sadece konuşma özelliğiyle bilgi birikimi ve mizacı doğrultusunda sektörde yer edinebilir. Akademik eğitim almış bir tercüman kamu kurumlarında, eğitim kurumlarında, kurumsal firmalarda üst düzey yetkili olarak, basın-yayın organları ve ajanslarda uzman olarak, ama çok daha yerinde sayılacak olan tercümanlık şirketlerinde mütercim yada tercüman olarak çalışabilecekleri çok fazla imkan bulabilirler. Bunların dışında gençleri daha çok heyecanlandıran kendi iş yerini açma hayalide diplomalı bir tercüman için yakın bir gelecekte mutlaka hayata geçirelecek bir fırsattır.

İyi bir tercümanın özgüvene sahibi, dışa dönük, insanlarla ilişkilerinde sıcak, yeni şeyler öğrenmeye meraklı bir yapıda olması gerekmektedir. İkinci kısımda bahsedilen mektepli değil alaylı olarak kabul edilen, yabancı bir dili yerinde öğrenmiş biri için ise yine tercümanlık büroları başta olmak üzere, yine özel sektörde aranılan beyaz yakalılar olarak, çalışabilecek bir çok alan bulabilirler. Turizm sektöründe bazı yerli ve yabancı ajanslarda diploma şartı aramaksızın bu özellikteki tercümanları tercih etmektedirler.