Tercümanın Uzmanlık Derecesini Anlamak

Tercüme hizmeti almak isteyen çoğu bireyin sorduğu bir sorudur bu: Tercümanın uzmanlık derecesini nasıl anlayacağım? Tüzel veya gerçek fark etmeksizin tüm çeviri hizmeti almak isteyenler, bir tercüme bürosuyla veya freelance bir tercümanla çalışabilir. Ancak sorulan bu sorulan bu soruya verilecek yanıtın, bu ayrımla pek bir bağlantısı yoktur. Sonuçta bürolar da tam zamanlı veya freelance olmak üzere bir tercümanla çalışır ve bireylerin işlerini emanet ettikleri asıl kişi onlardır. Peki, bu durumda tercümanın uzmanlık derecesi nasıl anlaşılacaktır?

Yapılması gereken ilk şey, tercümanın eğitim seviyesini öğrenmektir. Bunun için tercüme bürosuyla mı yoksa serbest zamanlı tercümanla mı çalışacağınızın bir önemi yoktur. Şayet hizmetinizi bir bürodan almak istiyorsanız, o zaman oranın koordinatöre çeviri işleminizi yapacak tercümanın eğitim düzeyini sorabilirsiniz. Biliyorsunuz ki, üniversiteler artık Mütercim-Tercümanlık Bölümü altında öğrencilerine yazılı ve sözlü çeviri üzerinde eğitim vermektedir. Emin olun ki, bu bölümü okumanın bir tercümana kazandıracağı büyük artılar vardır. Ancak, bölümden mezun olman her tercüman için “profesyonel” demek de asla doğru olmayacaktır. İşte, bu noktada önemli olan unsur ise, ilgili tercümanın hangi alanda uzmanlaştığıdır. Hepimizin bildiği gibi tercüme, kendi içinde farklı dallara ayırılır ve bir tercümanın, bu dalların hepsinde uzmanlaşması imkânsızdır. Çevirmenin uzmanlık derecesini anlayabilmek için dikkate değer son unsur, onun referansları ve örnek çalışmalarıdır. Bu bağlamda tercümandan referans isteyebilir ve hatta dilerseniz bu kişilerle de görüşebilirsiniz. Örnek çalışmalar ise, sizin tercümanın yazım dili hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Görüldüğü gibi bir tercümanın ne seviyede uzman olduğunu anlayabilmek için; onun eğitim ve deneyim seviyesini, hangi alanda uzmanlaştığını, referanslarını ve örnek çalışmalarını öğrenmek yeterlidir. Unutmayın ki, uzman çevirmenlerden alacağınız her tercüme hizmeti diğerlerine oranla çok daha kaliteli olacaktır.