Tercümanlar İçin Önemli Bir Nokta ‘Kaynak Dile Sadıklık’

Yola yeni çıkmış genç ve hevesli tercüman arkadaşlarımız için oluşturacağımız bu yazı dizinimizde, tercümanların çeviri işlemlerini kaynak dile sadık kalarak yapmalarının öneminden bahsedeceğiz. Bilindiği gibi kaynak dil, çevirisi yapılacak asıl dildir. Yani bir tercümanın çevirisi yapılmak üzere önüne gelen belgedeki dile ‘kaynak dil’ denir. Bu Almanca da olabilir, İngilizce de, Fransızca da… Bizim sizlere anlatmak istediğimiz ve çeviride büyük önem taşıyan asıl konu, bahsedilen bu kaynak dile sadık kalarak çeviri yapabilmektedir. Günümüzde ne yazık ki, birçok tercüman çalışmalarını gerçekleştirirken bu unsuru göz ardı etmekte ve bunun sonuncunda metindeki anlam bütünlüğünü bozmaktadır. Anlam bütünlüğünün bozulması demek, okuyucuya verilmek istenilen mesajın bozulması demektir ve bu, tercümede asla karşılaşılmak istenmeyen bir durumdur.

Bir tercümanın, çeviri işlerini yaparken kaynak dilin dışına çıkmaması büyük önem arz eder. Özellikle söz konusu bir tıbbi belge veya teknik belge ise, bahsedilen önem ikiye katlanır. Çünkü bu belgelerde hiçbir şekilde ekleme veya çıkarma yapılmaması, tercümanın belge içerisine kendi yorumlarını katmaması şarttır. Aksi durumda ilgili yerlere ulaşacak belgeler, bireylerin yanlış yönlenmesine sebebiyet verecektir. Ancak, bu noktada bir istisna da söz konusudur. Bilindiği gibi tercüme büroları, yazılı çeviri başlığı altında müşterilerine edebi çeviri hizmeti sunar. Edebi kaynakların asıl amacı okuyucularda bir duygu yaratmak olduğu için bu kaynakların çevirisinde de bu unsura dikkat etmek gerekir. Tercüman, çevirilerini oluştururken hedef dilin anadil olarak konuşulduğu toplumların kültürünü göz önünde bulundurmalıdır. Örneğin; Fransız toplumu herhangi bir olay karşısında üzüntüsünü nasıl belli eder? İşte, tercümanın bu noktalara özen göstermesi ve kaynak dil ile hedef dil arasındaki aktarımı bu doğrultuda gerçekleştirmesi gerekir.

Tercümanlar olarak çeviride kaynak dile sadık kalmanın önemini unutmamanızı temenni ederiz. Bu olgu, sizin başarınıza başarı katacaktır.