İyi Bir Tercümanda Bulunması Gereken 7 Teknik Beceri

Bir tercüman mesleğinden para kazanabilmesi için kendini kanıtlamış olması gerekmektedir. Kariyer basamaklarını tek tek çıkarken çeşitli deneyimler edinilmektedir. Her ne kadar iki dilde de uzman olsanız tercüme süreçlerinde birçok sorunla karşılaşmanız olasıdır. Fakat edindiğiniz teknik bilgiler ve beceriler bu sorunların üstesinden gelmenizi sağlayacaktır.

İster freelance ister şirketlere bağlı çalışın bir tercümandan beklenen performansı verebilmek için bazı teknik becerilere sahip olmanız gerekmektedir. Bu yazıda tercüme bürolarının tercümanlardan istediği teknik becerileri kaleme aldık.

Hızlı Yazma

Listemizin başında ve en önemli teknik beceri olarak hızlı yazabilme kabiliyeti gelmektedir. Tercümanlık uzun zamandır klavye kullanılarak gerçekleştirilir. Hızlı yazma kabiliyetine sahip olmak hem freelance işinizde sonuçlara hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlar hem de ofislerde göze batan kişi olmaktan sizi kurtarır.

Hızlı yazabilmek için pratik yapmanız yeterlidir. Sonraki kendiliğinden gelecektir. Unutmayın her proje zamana karşı bir yarış demektir.

Çeviri Araçlarını Kullanabilme

Dil hizmetleri büyük orada çevirimiçi gerçekleşmektedir. Çeviri süreçlerinde araştırmalar yaparken interneti kullanmak zorunda olduğunuz gibi terminoloji hakkında bilgi edinirken hatta direkt olarak çeviriyi yaparken de çeviri araçlarını kullanmanız gerekecektir.

Özellikle CAT araçları en çok kullanılan çeviri araçlarının başında geliyor. Bu araçlar hakkında mutlaka bilgi sahibi olmasınız ve hatta bu araçlardan en iyi şekilde nasıl yararlanmanız gerektiğini de öğrenmelisiniz. Her tercümanın bilmesi gereken 4 CAT aracı yazısına göz atarak en çok kullanılan araçlara göz atabilirsiniz.

Ağ Güvenliği Konusunda Bilgi Olma

Tercüme sektörü gizlilik ve güvenlik konusunda sıkı tedbirler alınan bir sektördür. Tercüme büroları tercümanlarla sözleşmeler imzalar hatta bazı güvenlik önemleri alır. Fakat her ne kadar önlem alınsa da tercümanlar güvenlik hakkında bilgi sahibi değilse çok kolay bir şekilde manipüle edilebilirler. Manipüle edilmiş dosyalar aracılığıyla veriler çalınabilir.

Bu yüzden tercümanların kişisel bilgisayarlarında hatta telefonlarında güvenlik yazılımları kullanmaları eğer kullanmıyorlarsa da siber güvenlik hakkında bazı kuralları yerine getirmeleri gerekmektedir.

Hızlı Öğrenebilme

Tercüme sektörü sürekli gelişen ve değişen bir sektördür. Kullanılan araçlar hatta çeviri konuları sürekli değişim içindedir. Özellikle teknolojinin bu sektör üzerine olan etkisi göz önüne alındığında hızlı öğrenebilmek tercümanlar için önem kazanmaktadır.

Hızlı öğrenebilme tercümanlara bir projeyi açıklarken de önemlidir. Hatta şirketler iş akışına hakim olan ve her yeni projeyi iyi bir şekilde kavrayabilen tercümanlarla çalışmak isterler.

Sosyal Medyayı Aktif Kullanabilme

Sosyal medya günümüzde tercümanlar için de olmazsa olmazdır. Özellikle iş bulmak için. Sosyal medya siteleri onlarca farklı tercüme guruplarına ve sayfalara sahiptir. Bu guruplar ve sayfaları etkili biçimde kullanarak yeni projelerde çalışabilir hatta tercüme sektörü hakkında güncel bilgiler edinebilirsiniz.

Facebook ve LinkedIn gurupları hakkında yazdığımız yazılardan tercümanlar için en uygun gurupları derlemiştik göz atabilirsiniz. Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda tercümanların popülaritesini arttırmaktadır. Hatta bir işleri bir adım daha ileri götürerek portföy sitesi oluşturabilir tercümanlık hakkında deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. Bir site yönetimini öğrenmek güvenlik konusundaki becerilerinizi de arttıracaktır.

Tercümanlar için 5 sosyal medya taktiği yazısından sosyal medyayı nasıl kullanmanız gerektiği konusunda pratik bilgiler edinebilirsiniz.

Araştırma Becerileri

Tercümanlığın önemli bir kısmı araştırmadır. Kimi zaman proje araştırır kimi zaman anlamını bilmediğiniz bir deyimi araştırırsınız. Fakat her ne araştırırsanız araştırın aradığınız sonuçlara ulaşabilmek için araştırma becerisine sahip olmanız gerekmektedir.

Klavye Komut ve Kısa Yolları Bilme

Tercümanlar her konuda pratik olmak zorunda. Klavye kullanımında yazı yazarken yardımcı olabilecek komutları bilmek çalışırken çok hızlı bir şekilde sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır.

sadece klavye kullanırken değil kullandığınız araçlarda da kısa yolları bildiğiniz taktirde birçok işi pratik bir şekilde çözebilirsiniz.